Niedziela, 17 stycznia 2021

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Epidemia koronawirusa:

Uczniowie poszerzają swoje horyzonty zawodowe

27.06.2019 08:17 | 0 komentarzy | juk

Doskonalą umiejętności poszukiwane na rynku pracy oraz mają możliwość na płatne staże lub praktyki. Uczniowie z 5 szkół zawodowych powiatu wodzisławskiego biorą udział w projekcie podnoszącym ich kwalifikacje.

Uczniowie poszerzają swoje horyzonty zawodowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt „Innowacyjne nauczenie potrzebą przyszłości” realizowany jest od września 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl., Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie i Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie. Będzie trwał jeszcze przez dwa kolejne lata szkolne. Starostwu Powiatowemu w Wodzisławiu Śl. udało się na ten cel pozyskać około 1,9 mln zł ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W Zespole Szkół Ekonomicznych młodzież skorzystała m.in. ze szkoleń z obsługi kas fiskalnych, kursu carvingu (rzeźbienia w owocach i warzywach), szkoleniu z zakresu marketingu, kursów prawa jazdy, barmana i kelnera. W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczennice kształcące się na kierunku technik analityk szkoliły się z pomiarów fizykochemicznych. Celem tego bardzo specyficznego szkolenia było podniesienie kompetencji z zakresu nadzorowania i spójności pomiarowej oraz zapewnienia jakości badań fizykochemicznych. Prócz tego młodzież z PCKZiU miała okazję podszkolić się z projektowania, montażu i eksploatacji układów mechatronicznych. Z kolei uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia skorzystali z m.in. z kursu spawania stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych (MAG). W szkole zostały przeprowadzone również inne kursy jak np. kurs typu SEP G1 – uprawnienia elektryczne do 1 kV, kurs obsługi kas fiskalnych czy kurs obsługi wózków jezdniowych wraz z wymianą butli gazowych. Niebawem swoje szkolenia rozpocznie też młodzież z wodzisławskiej Budowlanki oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie.

Podczas trwania projektu zaoferowanych zostanie uczniom ponad 600 miejsc kursowych. Dodatkowo ponad 200 uczestników będzie miało okazjo podjąć płatne staże lub praktyki u pracodawców. Pierwsze ruszą jeszcze w te wakacje.