Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. wypiękniał! [ZDJĘCIA]

26.06.2019 12:07 | 24 komentarze | juk

Czysto, nowocześnie i schludnie - wodzisławski dworzec kolejowy zmienił się nie do poznania. Wkrótce jego drzwi zostaną otwarte dla podróżnych.

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. wypiękniał! [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po wielu miesiącach gruntownych prac remontowo-budowlanych zbliża się moment ponownego oddania budynku dworca kolejowego w Wodzisławiu Śl. do użytku. W związku z tym 24 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim remontowi obiektu. Na spotkaniu z dziennikarzami pojawili się prezydent miasta Mieczysław Kieca oraz specjaliści z wydziałów funduszy zewnętrznych i inwestycji.

Szukają ajentów

Większość powierzchni dolnej kondygnacji dworca udostępnionego dla podróżnych zajmuje główna poczekalnia. Są eleganckie drewniane ławki, szafki do przechowywania bagażu, punkt ładowania telefonów komórkowych oraz automat służący do sprzedaży napojów i przekąsek. W pomieszczeniu będzie możliwy dostęp do internetu. Do dyspozycji podróżnych zostanie oddany pełen węzeł sanitarny. Na parterze ulokowana jest jeszcze jedna poczekalnia. Jedną z tamtejszych ścian zdobi czarno-białe zdjęcie przedstawiające przedwojenny wodzisławski dworzec. Naprzeciwko fototapety wisi tablica z krótką historią tutejszej kolei. Tutaj też okresowo znajdować się będzie miejsce upamiętniające Marsz Śmierci. Wówczas ustawiana tam będzie plansza ze zdjęciami - którą przygotowało miasto wraz z wodzisławskim muzeum - informująca o tragicznej historii tego wydarzenia. Na terenie dworca w przyszłości ma się również pojawić salonik prasowy bądź punkt gastronomiczny. - Miasto przeprowadziło dwa postępowania przetargowe na wyłonienie ajenta. Jak na razie nie było zainteresowanych - mówi prezydent Kieca. - Przetargi będą kontynuowane - zapowiada.

W kasie biletu na pociąg nie kupisz

Na terenie poczekalni głównej znajdują się dwa stanowiska kasowe. Niestety, ale podróżni nie zakupią w nich biletów na przejazdy kolejowe. Jak tłumaczy Mieczysław Kieca, Koleje Śląskie i PKP Intercity nie były zainteresowane ich sprzedażą w tym miejscu. W efekcie na jednej ze ścian został zawieszony biletomat Kolei Śląskich. Urządzenie umożliwiające zakup biletów PKP Intercity na razie się jednak nie pojawi. - Przewoźnik uznał, że zainteresowanie wodzisławian zakupem jego biletów jest zbyt małe. Dlatego nie jest zainteresowany instalowaniem urządzeniem na terenie naszego dworca - tłumaczy Kieca. - Uważam, że takie urządzenie powinno tutaj się znaleźć. Dlatego wystąpiłem o możliwość zakupu biletomatu PKP Intersity. Obecnie czekam na jego wycenę. W zależności od ceny zostanie rozważony jego zakup - zapowiada prezydent. Aby stanowiska nie stały puste w jednym okienku będzie prowadzona sprzedaż okresowych biletów autobusowej komunikacji miejskiej. W drugim - funkcjonować będzie informacja turystyczna. W poczekalni zostanie zainstalowany również biletomat komunikacji miejskiej.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.