Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

„Żrąca” atmosfera na powiatowych obradach

26.06.2019 07:00 | 15 komentarzy | mak

Wzajemne pretensje, ataki, wysoka temperatura dyskusji. Jesteśmy przyzwyczajeni do awantur w sejmie, ale tym razem podobne sceny można było śledzić na sesji rady powiatu wodzisławskiego. - Odkręćcie kurki z pieniędzmi - zwróciła się do PiS-u radna Czesława Somerlik. - Odkręcić kurki to może sobie pani w domu w wannie - odpowiedziała radna Danuta Maćkowska.

„Żrąca” atmosfera na powiatowych obradach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakręcone kurki z pieniędzmi. „To pomówienie”

Doszło do ostrego spięcia pomiędzy radnymi Czesławą Somerlik (WS) i Danutą Maćkowską (PiS). Radna Somerlik przytoczyła rozmowę, której, jak stwierdziła, była świadkiem. - Byłam na konferencji, gdzie była mowa m.in. o szpitalach - wspomniała. Dodała, że ktoś przekazał jej takie słowa. - Że jeden z senatorów powiedział, że jeśli w powiecie wodzisławskim będzie rządziło PiS, to będzie dobrze. A jeśli nie, to wszystkie kurki finansowe będą zakręcone. Odkręćcie te kurki, walczymy o cały powiat wodzisławski! - zaapelowała do PiS-u. To oburzyło radną Danutę Maćkowską. - Mam nadzieję, że zdaje sobie pani sprawę z wagi słów, które pani wypowiedziała na tej sali. Pani doskonale wie, że to pomówienie. Odkręcić kurki to może pani w domu w wannie - powiedziała D. Maćkowska. - Przepraszam bardzo, ale taki niegrzeczny ton do mojej koleżanki? - upomniał radną Maćkowską radny Mirosław Krzysztof Nowak (KO). - Jak pani radna wypowiadała niegrzeczne słowa, to pan nie reagował - obruszyła się radna Maćkowska. - Dlaczego pani atakuje parlamentarzystów z PiS-u? - zwróciła się Danuta Maćkowska do radnej Somerlik. - Powiedziałam wyraźnie, że jeśli to prawda, to odkręćcie te kurki i będzie dobrze - odpowiedziała ze spokojem Czesława Somerlik.

Zarząd z absolutorium

Ostatecznie – po długiej dyskusji - „za” udzieleniem wotum zaufania dla zarządu osiemnastu radnych głosowało „za”. Ośmiu się wstrzymało od głosu. Odbyło się też głosowanie za udzieleniem absolutorium - „za” głosowało dziewiętnastu radnych. Siedmiu się wstrzymało. – Realizacja budżetu to wielka odpowiedzialność dla zarządu, ale też ciężka praca wielu osób. Pragnę podkreślić, że nasz powiat dysponuje kadrą zaangażowanych i ambitnych fachowców, których codzienna praca przyczyniła się do sprawnego i efektywnego wykonania budżetu za 2018 r. – powiedział starosta Leszek Bizoń. Starosta wyraził też nadzieję na współpracę przy realizacji budżetu również w tym roku. – Jestem przekonany, że z takim zespołem i przy odpowiedniej współpracy z radą realizacja tegorocznego budżetu także będzie przebiegała prawidłowo, a wszystko dla dobra mieszkańców powiatu – skwitował starosta.

(mak)

Na sesji rady miasta spotkaliśmy także reprezentantów poprzedniej kadencji, m.in. byłego przewodniczącego rady powiatu Eugeniusza Walę i byłą członkinię zarządu powiatu Janinę Chlebik-Turek. To doświadczeni samorządowcy, zapytaliśmy ich jak odbierają aktualną sytuację w radzie, która wyraźnie jest podzielona.

Eugeniusz Wala:

Raport o stanie powiatu dotyczył 2018 r., stąd moja wizyta na sesji, ponieważ przez 11 miesięcy poprzedniego roku byłem przewodniczącym rady powiatu. Po wysłuchaniu debaty nasuwa mi się refleksja, że kluby radnych nie są po to, by rozgrywać swoje wewnętrzne animozje, ale są po to, aby działać wspólnie dla dobra powiatu. Mówię to jako mieszkaniec, jako osoba, która ocenia sytuację z zewnątrz. Oczywiście nie chcę w ten sposób nikogo urazić czy występować w roli mentora. Z tego, co na tej sali słychać, głównym problemem jest szpital i jego sytuacja. My mieszkańcy z troską patrzymy na szpital, na jego przyszłość. Więc jeszcze raz powtórzę - zawsze uważałem i będą uważał, że kluby radnych są po to, by rozwiązywać problemy powiatu, problemy mieszkańców, a na pewno nie swoje wewnętrzne animozje.

Janina Chlebik-Turek:

Nie chciałabym nikogo oceniać, ale usłyszałam pytanie, więc powinnam się do niego odnieść. Zdaję sobie sprawę z tego, że dążenie do kompromisu jest czymś trudnym. Ale nie niemożliwym. Jestem pełna nadziei, że obraz rady się zmieni. Wystarczy trochę dobrej woli i niekoniecznie ten sam światopogląd, żeby przekonać się, że wspólna praca daje więcej, niż stanie po tak zwanych dwóch stronach barykady. Uważam też, że to, co możemy zaobserwować na sesji, nie jest odpowiedzialnością tylko jednej ze stron. Wtykanie sobie kolejnych „szpilek” powoduje reakcję w postaci „ad vocem”.

Jestem wdzięczna za udzielenie absolutorium poprzedniemu zarządowi, którego byłam członkinią. Życzę, żeby za rok o tej samej porze zarząd również otrzymał absolutorium, by panowała zgoda i wspólne działanie na rzecz powiatu.

Ludzie:

Ryszard Zalewski

Ryszard Zalewski

Radny Powiatu Wodzisławskiego

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski