Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

„Żrąca” atmosfera na powiatowych obradach

26.06.2019 07:00 | 15 komentarzy | mak

Wzajemne pretensje, ataki, wysoka temperatura dyskusji. Jesteśmy przyzwyczajeni do awantur w sejmie, ale tym razem podobne sceny można było śledzić na sesji rady powiatu wodzisławskiego. - Odkręćcie kurki z pieniędzmi - zwróciła się do PiS-u radna Czesława Somerlik. - Odkręcić kurki to może sobie pani w domu w wannie - odpowiedziała radna Danuta Maćkowska.

„Żrąca” atmosfera na powiatowych obradach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

17 czerwca odbyła się sesja rady powiatu wodzisławskiego. Rajcy debatowali o stanie powiatu. Przygotowanie rocznego raportu w tym zakresie jest od niedawna ustawowym obowiązkiem. Raport o stanie powiatu przedstawił obecny starosta Leszek Bizoń. No i się zaczęło. Dyskusja była obrazem rozłamu w radzie powiatu. Powiatem wodzisławskim rządzi koalicja dwóch ugrupowań - Wspólnota Samorządowa i Koalicja Obywatelska (PO, PSL). W opozycji Prawo i Sprawiedliwość, które współrządziło w minionej kadencji. Również były starosta Ireneusz Serwotka jest w opozycji. Z kolei sam raport o stanie powiatu dotyczył 2018 r. - wówczas przez 11 miesięcy rządziła poprzednia koalicja, w której było m.in. PiS.

Niekończąca się dyskusja

Radni z klubu PiS wylali na obecny zarząd powiatu kubeł z zastrzeżeniami. - Nie widać kontynuacji zaplanowanych przez poprzednią radę powiatu planów działań, zauważa się kompletny zastój w inwestycjach, jesteśmy świadkami upadku szpitala - krytykowała obecny zarząd powiatu radna Danuta Maćkowska z PiS. - Starosta, jak i przewodniczący rady, nie dbają o dobrą atmosferę całej rady powiatu skupiając się tylko na interesach grupy rządzącej. Często słyszymy, że jesteśmy spostrzegani przez społeczeństwo jako najsłabsza rada powiatu, a zarazem najsłabszy zarząd w historii tego powiatu. Mając na uwadze zaistniałą sytuację klub radnych PiS mówi zdecydowanie „nie” dla braku kontynuacji rozwoju powiatu, „nie” dla zastoju w inwestowanie naszego powiatu, „nie” dla votum zaufania dla obecnego zarządu. Jednakże mając na uwadze ogrom pracy nie tylko poprzedniego zarządu, ale i radnych poprzedniej kadencji, radni klubu PiS wstrzymają się od głosu przy uchwale o stanie powiatu - oznajmiła radna Danuta Maćkowska z PiS. Wtórował jej radny Ireneusz Serwotka z ZiR. Dziękował za działania poprzedniego zarządu. Krytykował sytuację w obecnej kadencji. - Od pierwszej sesji zostaliśmy podzieleni - stwierdził. - Takiej praktyki w 20-letniej historii powiatu nie było, żeby była tylko „grupa trzymająca władzę”, nie licząca się z pozostałymi radnymi. Przejawem tego jest m.in. podział komisji. Ani jedna komisja nie trafiła w ręce opozycji. To niedobra sytuacja - ocenił. Trzy razy wyłączał mu się mikrofon, trzeba go było wymieniać. - Ale nawet to mi nie przeszkodzi - zapowiedział i kontynuował krytyczną ocenę działań obecnego zarządu, m.in. podejście do trudnej sytuacji szpitala. Przemawiał ponad 30 minut.

Zareagował członek zarządu Jan Zemło (Wspólnota Samorządowa). - Jestem pod głębokim wrażeniem wypowiedzi pana Serwotki i jego mówienia nie na temat. Być może niektórzy zapomnieli, ale w tym punkcie rozpatrujemy raport o stanie powiatu za 2018 r. A mój przedmówca poświęcił temu tematowi może jedno zdanie. Ja myślałem, że tylko w sejmie strony mówią nie na temat. A my tutaj mamy dbać o powagę sesji - stwierdził Jan Zemło. Skomentował też zarzut opozycji, że to obecny zarząd nie przejawia woli współpracy. Zemło przypomniał, że sam proponował szeroką koalicję. - I z przykrością stwierdzam, że wtedy to pan Ireneusz Serwotka powiedział, że szeroka koalicja jest poronionym pomysłem - powiedział głośno. - Uważam, że ten zarząd jest otwarty na wszelką współpracę i dyskusję - dodał.

Był apel przewodniczącego rady Adama Krzyżaka, żeby skupić się na meritum. - Do rzeczy! - zaapelował. To nie poskutkowało. Bo zgłaszali się kolejni radni, by wyrazić swoje uwagi i przemyślenia, m.in. radni Ryszard Zalewski i Joanna Rduch Kaszuba z PiS, znów Jan Zemło, głos zabrał też wicestarosta Tadeusz Skatuła. Temperatura rosła, komentarz za komentarz, kuksaniec za kuksaniec.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Ryszard Zalewski

Ryszard Zalewski

Radny Powiatu Wodzisławskiego

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski