Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drengowie potrzebują 600 tys. zł na rozwój grodu pod Oborą

Marek Mansz przyszedł do radnych Raciborza, by opowiedzieć o planach stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry. Aktualnie jest znane dzięki Festiwalowi Średniowiecznemu z czerwca, ale miałoby działać kilka miesięcy w roku – od maja do września.

Drengowie potrzebują 600 tys. zł na rozwój grodu pod Oborą
Marek Mansz i przewodnicząca komisji oświaty Zuzanna Tomaszewska

Dla Mansza lokalizacja w Oborze jest nieprzypadkowa, bo tam znajdowały się groby słowiańskie – kurhany. Jego zdaniem Racibórz mógłby się, dzięki Grodowi, kojarzyć w Polsce tak jak np. Zamek Czocha. Grodu średniowiecznego nie ma w odległości 150 km od Raciborza, najbliżej są obiekty w Byczynie i Podzamczu.

M. Mansz podkreśla rolę infrastruktury towarzyszącej planowanej inwestycji. - Mamy tam już parking, basen, kemping. Umożliwia to organizację parodniowych wycieczek z główną atrakcją w postaci wydarzeń w Grodzie – uważa Dreng. Jego stowarzyszenie co roku zgłasza pomysły do Budżetu Obywatelskiego. W planach jest chata służąca warsztatom i toaleta, obie nawiązujące wyglądem do grodu.

Gość komisji odkrył karty w kwestii potrzeb finansowych związanych z planami Drengów. Tańszy wariant opiewa na kwotę 150 tys. zł rocznie. Droższy wariant, ale jednorazowy, o którym Mansz stwierdził, że to „pójście na całość” wynosi 600 tys. zł. - Wówczas będziemy mogli prędzej wystartować i pokazać nasze pomysły w pełnej krasie – oznajmił.

Zuzanna Tomaszewska dopytywała członka stowarzyszenia o frekwencję ostatniego festiwalu Drengów. Usłyszała, że odwiedziło go 3 tys. osób, a 300 kolejnych to grupy rekonstrukcyjne.

Radni mieli pytania do Mansza. Dr Ludmiła Nowacka podkreślała, że obiekt musi być objęty miejskim monitoringiem. - 600 tys. zł to niemało, dla budżetu miejskiego gigantyczne wyzwanie – oceniła. Jest jednak za stawianiem na promocję dziejów Raciborza. Michałowi Kulidze podobało się, że Drengowie zabiegają o to, by miasto było kojarzone za granicą.

Wynikła dyskusja, w jaki sposób Drengowie chcą rozbudowywać gród. Mansz odparł, że w kierunku basenu, do ogrodzenia kąpieliska. M. Kuliga sugerował, aby gród przenieść w głąb lasu Obora, gdzie na polanie jest więcej miejsca. Dreng przyznał, że byłoby to bardziej klimatyczne miejsce niż pod lasem. - Na ten czas dysponujemy czymś mało atrakcyjnym, dążymy do czegoś więcej – podkreślił Mansz. Wyjaśnił (na prośbę Justyny Henek – Wypiór), że chciałby doprowadzić do powstania osady średniowiecznej.

Gród miałby funkcjonować w ciepłych miesiącach roku, ale byłby wykorzystywany np. na zimowisko średniowieczne.

Aktualnie z budżetu obywatelskiego ma być także wykonane ogrodzenie istniejącej konstrukcji. Gdy będzie ukończone (z chatą w środku), obiekt zostanie zamknięty. - Żeby kogoś nie kusiło jak pali się zadaszenie wykonane z trzciny – wyjaśnił Marek Mansz.

Ludzie

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~knechcianka (209.95. * .52) 20.06.2019 11:18

nie ma zniżek dla dzieci, darmowej/obiecanej/ komunikacji, ratowników na basenie, zniżek dla seniorów ,nowego żłobka( obiecanego) a kombinuje się jakby tu z budżetu wyszarpać 600 tysia na realizacje prywatnych marzeń.a taki gród za 600 tysia porównywać do zamku Czocha .... chyba tylko po urazie czaszki z powodu braku hełmu.