Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Czym Raciborszczyzna bogata czyli II Święto Powiatu Raciborskiego [ZDJĘCIA]

16.06.2019 16:19 | 0 komentarzy | żet

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu można przekonać się jak różnorodny i wielokulturowy jest powiat raciborski.

Czym Raciborszczyzna bogata czyli II Święto Powiatu Raciborskiego [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niedziela 16 czerwca mija pod znakiem II Święta Powiatu Raciborskiego na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W tym roku organizowana przez powiat impreza wpisuje się w Dni Raciborza. Na scenie prezentują się orkiestry, grupy taneczne, teatralne i wokalne z terenu powiatu raciborskiego. Goście przechadzający się po zamkowym dziedzińcu mogą skorzystać również z dodatkowych atrakcji, przygotowanych przez poszczególne gminy powiatu oraz lokalne stowarzyszenia - przekonać się jak działa pasieka, przywdziać średniowieczny pancerz czy... poszukać skarbów przy użyciu wykrywacza metali.

Dyrektor Zamku Piastowskiego Mariola Jakacka podkreśla, że impreza w doskonały sposób prezentuje wielokulturowość oraz różnorodność powiatu raciborskiego.

W oficjalnym otwarciu imprezy wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych wszystkich gmin Raciborszczyzny, służb mundurowych, a także parlamentarzyści - senator Adam Gawęda, posłanki Gabriela Lenartowicz i Katarzyna Dutkiewicz oraz poseł Czesław Sobierajski. Nie zabrakło gospodarzy, czyli starosty Grzegorza Swobody i wicestarosty Marka Kurpisa.

- To osoby, które rozwijają, sprzyjają i działają na terenie powiatu - powiedział o uczestnikach Święta Powiatu Raciborskiego starosta Grzegorz Swoboda. Podziękował również za współpracę prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu, której efektem jest połączenie święta powiatu z dniami miasta.

Posłanka Gabriela Lenartowicz powiedziała, że za każdym razem gdy patrzy na dziedziniec zamku piastowskiego, wspomina czym był on jeszcze kilkanaście lat temu, a więc ruiną porośniętą hebzem (czarnym bzem). - Dzisiaj możemy być dumni nie tylko z historii oraz rewitalizacji, ale też tego, że to miejsce żyje - dodała.

- Jesteśmy dumnymi mieszkańcami powiatu i chcemy cieszyć się tym, co mamy do pokazania - powiedziała posłanka Katarzyna Dutkiewicz, przypominając ideę pomysłodawcy imprezy Dawida Wacławczyka. - Bardzo się cieszę, że dziedziniec Zamku Piastowskim tętni życiem i radością - powiedział senator Adam Gawęda.

Szczegółowy program II Święta Powiatu Raciborskiego dostępny jest TUTAJ.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.