Niedziela, 5 lipca 2020

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Ponad 200 mld zł przybyło klientom ZUS. Są tacy, którzy zyskali 100 tys. zł  

14.06.2019 16:23 | 0 komentarzy | d

Chodzi o czerwcową waloryzację składek. Tegoroczna na poziomie 9,2 proc. na koncie i 5,01 proc. na subkoncie daje wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie.

Ponad 200 mld zł przybyło klientom ZUS. Są tacy, którzy zyskali 100 tys. zł   
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Co roku 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna waloryzację składek na koncie i subkoncie ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W tym roku oba wskaźniki waloryzacji były wyższe niż te zanotowane w roku ubiegłym i wyniosły odpowiednio 109,2 proc. oraz 105,01 proc. Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o 214,2 mld zł i wynosi obecnie ponad 2,5 bln zł. Z kolei wartość kapitału zgromadzonego na subkontach wzrosła o blisko 18 mld zł do poziomu 376,6 mld zł. W sumie na kontach i subkontach klientów ZUS przybyło ponad 232,2 mld zł. Dziś więc mają zgromadzone na swoją emeryturę 2,92 bln zł.

Przy każdej okazji Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się do swoich klientów z prośbą o to, by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to, w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Konto w ZUS jest tak samo ważne, jak to w banku, bo zgromadzone na nim środki będą zabezpieczały naszą przyszłość emerytalną. Tegoroczna waloryzacja składek na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie daje wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji klienci ZUS zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy, a nawet ponad 100 tys. złotych.

I tak mężczyzna urodzony w 1959 r., który na swoim koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym (odtworzona kwota składek sprzed 1999 r.) 1,25 mln zł, zyskał na czerwcowej waloryzacji blisko 108 tys. zł. Inny, urodzony w 1960 r., dzięki waloryzacji podniósł stan swojego konta w ZUS o ponad 103 tys. zł.

źródło: ZUS, oprac. (d).