Sobota, 29 lutego 2020

imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

RSS

Koniec ze smrodem? Rozbudowa oczyszczalni na finiszu

18.06.2019 07:00 | 2 komentarze | juk

Już niedługo oczyszczalnia ścieków w Pszowie przestanie tamtejszym mieszkańcom zatruwać powietrze. Choć z opóźnieniem, to ku końcowi chyli się właśnie trwająca od dwóch lat jej modernizacja.

Koniec ze smrodem? Rozbudowa oczyszczalni na finiszu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Później niż zakładano zakończy się modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Śląskiej w Pszowie. Inwestycja miała zostać sfinalizowana 20 maja. Będzie - w połowie czerwca. Skąd poślizg? Jak tłumaczą włodarze, problemy wiążą się z wykończeniem nawierzchni oczyszczalni oraz z montażem kraty wstępnego oczyszczania ścieków. - Te prace nie były możliwe do przewidzenia na wcześniejszym etapie inwestycji i stąd wynikło kilkutygodniowe opóźnienie - tłumaczy wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol.

Inne rozwiązania

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków rozpoczęła się w 2017 r. Podstawowym powodem realizacji zadania była konieczność zwiększenia jej wydajności oraz zmiana zastosowanych rozwiązań technologicznych w kierunku uproszczenia i ułatwienia jej eksploatacji. - Oczyszczalnia będzie się teraz składać nie z jednego, lecz z dwóch niezależnych segmentów. Dzięki temu poprawi to jej bezpieczeństwo ekologiczne. W razie awarii jednego z segmentów oczyszczalnia będzie mogła nadal pracować - mówi Piotr Kowol. Dodaje, że po ukończeniu inwestycji znikną uciążliwości, na które uskarżali się dotąd mieszkający w jej okolicy pszowianie, a związane były z nieprzyjemnym zapachy. - Ta uciążliwość, która pojawiała się w ostatnim czasie, była związana z procesem budowlanym. Dokładnie z koniecznością opróżnienia starych zbiorników z osadu - wyjaśnia.

Sieć

Rozbudowa oczyszczalni i jej modernizacja pozwoliła na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków oraz niezbędną infrastrukturą techniczną na terenie miasta. Została ona zbudowana przy ulicach Andersa, K. Miarki, Niepodległości, Bohaterów Westerplatte i na os. Kościuszki. Łącznie powstało 6,5 km nowej sieci. Aktualnie mieszkańcy sukcesywnie wykonują przyłączenia do niej.

Całkowity koszt inwestycji (wraz z budową sieci kanalizacyjnej) to ponad 17 mln zł. Ponad 8 mln zł magistrat pozyskał ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

(juk)