Piątek, 7 sierpnia 2020

imieniny: Doroty, Kajetana, Donata

RSS

Renata Wiesner z Bieńkowic gospodarzy najbezpieczniej na Śląsku

13.06.2019 08:34 | 0 komentarzy | mad

W sali koncertowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie podsumowano wojewódzki etap XVII Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Renata Wiesner z Bieńkowic gospodarzy najbezpieczniej na Śląsku
Laureaci, organizatorzy i sponsorzy na wspólnym zdjęciu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku w województwie śląskim do konkursu zgłosiło się w dwóch etapach dziewiętnaście właścicieli gospodarstw rolnych. Jedno gospodarstwo zrezygnowało z przeprowadzenia przez komisję audytu, który był podstawowym wymogiem udziału w konkursie.

Kryteria oceny

Podstawą oceny gospodarstw były stwierdzone zagrożenia wybranych elementów środowiska pracy tj. podwórza i obejścia, budynków, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep i maszyn używanych w gospodarstwie, pilarek tarczowych i łańcuchowych, elementów środowiska pracy związanych z obsługą zwierząt oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej i ubrania robocze.

Dodatkowymi elementami oceny gospodarstw były: wydzielone w gospodarstwie miejsca do zabawy dzieci, prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa, posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy oraz estetyka gospodarstwa.

Najbezpieczniejsze gospodarstwa w regionie

Zwycięzcą, a więc tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019, otrzymało gospodarstwo Renaty Wiesner z Bieńkowic w powiecie raciborskim. Drugie miejsce przyznano Alinie i Bogdanowi Chudaszkom z Łobodna w powiecie kłobuckim. Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo Anny i Piotra Mikołajczyków z Czechowic-Dziedzic w powiecie bielskim.

Renata Wiesner posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektarów i 6 arów. Od 20 lat prowadzi hodowlę kurcząt. W jej halach hodowlanych znajduje się w tej chwili 70 tys. kurcząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów kurcząt, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Gospodarstwo jest certyfikowane normą ISO i dostosowane do wszelkich norm spełniających wymagane przepisy. Zwyciężczyni korzystała również ze wsparcia ARiMR. Jak mówi: "Uwielbia swoją pracę i nie zamieniłaby jej na żadną inną". Teraz będzie reprezentować województwo śląskie w centralnym finale, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS.

Najbezpieczniej tam, gdzie najtrudniej

Według wskaźników statystycznych województwo śląskie jest obecnie najbezpieczniejszym obszarem dla prowadzenia działalności rolniczej. To znaczy, że jest relatywnie najmniej wypadków, chociaż wszelkie okoliczności przyrody, ukształtowania terenu oraz urbanizacji i przemysłowa działalność człowieka – sprawiają, że jest to równocześnie jeden z najmniej sprzyjających obszarów dla rolnictwa. Paradoksalnie, wynika z tego, że najbezpieczniej jest obecnie tam, gdzie jest najtrudniej.

źródło: KRUS/Ireneusz Leśnikowski, oprac. (d).