środa, 8 kwietnia 2020

imieniny: Dionizego, Cezaryny, Radosława

RSS

Protest radnych opozycji. Wyszli z sali w czasie sesji

11.06.2019 19:00 | 20 komentarzy | mak

Wodzisławscy radni z nowego opozycyjnego klubu „Koalicja dla miasta”, a więc m.in. rajcy z Naszego Wodzisławia, w geście protestu wyszli z sali obrad. Nie chcieli uczestniczyć w głosowaniu za odwołaniem radnej Grażyny Pietyry z funkcji przewodniczącej komisji rewizyjnej. - To ruch polityczny - mówi o odwołaniu radny Eugeniusz Ogrodnik. - Takie zachowanie jest niezrozumiałe - komentuje wyjście z sali grupy radnych przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. - Decyzja nie była polityczna - dodaje.

Protest radnych opozycji. Wyszli z sali w czasie sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Może było im duszno”

Zupełnie inaczej sprawę przedstawia koalicja rządząca. – Komisja rewizyjna to organ kontrolny. Służy temu, by kontrolować działania prezydenta miasta i urzędu. Uważam, że dobrą praktyką jest to, że rolę przewodniczącego komisji rewizyjnej pełni osoba, która jest w tak zwanej opozycji do prezydenta. Właśnie po to, by tę kontrolę przeprowadzać rzetelnie i by rzetelnie weryfikować działania podejmowane w mieście. Nie jest to kwestia polityczna. Na pewno nie chcę, by polityka była uprawiana na szczeblu samorządowym. Chcę podkreślić, że nie działamy przeciwko panu prezydentowi. Przeciwnie. Natomiast gdy chodzi o wydawanie pieniędzy publicznych, to właśnie rolą rady jest sprawdzać, kontrolować. Tak to powinno wyglądać. Nie ukrywam, że brakowało mi tego w poprzednich kadencjach. Nie raz słyszałem od radnych ówczesnej koalicji różnego typu uwagi i zastrzeżenia, które później nie były artykułowane na sesji – stwierdza przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. Dodaje, że dzień przed sesją spotkał się z radną Grażyną Pietyrą, by powiedzieć jej o planowanej zmianie i zaproponować funkcję wiceprzewodniczącej komisji rewizyjnej. – Od pani radnej usłyszałem, że gdy odeszła z koalicji, to chciała nawet sama zrezygnować z funkcji przewodniczącej. Na propozycję objęcia funkcji wiceprzewodniczącej nie otrzymałem od pani radnej odpowiedzi. Szanuję decyzję pani radnej o odejściu z koalicji, każdy ma swoją wolę – mówi przewodniczący.

Przewodniczący Dezyderiusz Szwagrzak komentuje też wyjście radnych opozycji z sali obrad przed głosowaniem. - Nie umiem wyjaśnić tej decyzji radnych opozycji. Pamiętam, jak niektórzy jeszcze niedawno przekonywali, że radny powinien zawsze głosować. Na „tak”, „nie”, wstrzymać się, ale zawsze głosować. Teraz okazuje się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wyszli ostentacyjnie z sali. Dziwię się... Może było im duszno, bo inaczej nie potrafię tego zrozumieć - stwierdza.

Po głosowaniu radnych koalicji przewodniczącą komisji rewizyjnej została radna Krystyna Warcok (PiS). Radna Pietyra została też odwołana z funkcji wiceprzewodniczącej komisji Prawa, Porządku Publicznego i Spraw Społecznych. Zastąpił ją radny Plewnia (PiS). Dodatkowo powiększył się skład niektórych komisji. Dezyderiusz Szwagrzak dołączył do komisji prawa, a radni Roman Kapciak i Mariusz Blazy do komisji rewizyjnej. Radna Pietyra pozostaje członkinią komisji rewizyjnej i komisji prawa.

(mak)

Ludzie:

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.