Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Protest radnych opozycji. Wyszli z sali w czasie sesji

11.06.2019 19:00 | 20 komentarzy | mak

Wodzisławscy radni z nowego opozycyjnego klubu „Koalicja dla miasta”, a więc m.in. rajcy z Naszego Wodzisławia, w geście protestu wyszli z sali obrad. Nie chcieli uczestniczyć w głosowaniu za odwołaniem radnej Grażyny Pietyry z funkcji przewodniczącej komisji rewizyjnej. - To ruch polityczny - mówi o odwołaniu radny Eugeniusz Ogrodnik. - Takie zachowanie jest niezrozumiałe - komentuje wyjście z sali grupy radnych przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak. - Decyzja nie była polityczna - dodaje.

Protest radnych opozycji. Wyszli z sali w czasie sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ostatnio sesje rady miasta w Wodzisławiu Śląskim obfitują w emocje. Nie inaczej było na sesji w maju. W porządku obrad sesji znalazł się m.in. punkt dotyczący odwołania radnej Grażyny Pietyry z funkcji przewodniczącej komisji rewizyjnej. W tym miejscu przypomnijmy, że jeszcze niedawno radna Grażyna Pietyra zasilala szeregi koalicji rządzącej, ale odeszła i dołączyła do opozycji, którą tworzą radni Naszego Wodzisławia, czyli ugrupowania, z którego startował w wyborach prezydent Mieczysław Kieca, a także radny Stefan Grzybacz (Wspólnota Samorządowa). Wspólnie radni opozycji utworzyli nowy klub w radzie „Koalicja dla miasta”, a Grażyna Pietyra została przewodniczącą tego klubu.

Wyjście z sali

Radni opozycji uznali, że odwołanie Grażyny Pietyry z funkcji szefowej komisji rewizyjnej to ruch czysto polityczny. Na zasadzie – „skoro odeszła z koalicji, to trzeba ją odwołać”. – Jeśli jest to ruch polityczny, to uważam, że nie musimy brać w tym udziału - powiedział na sesji radny Eugeniusz Ogrodnik. – Jako radni z klubu „Koalicja dla miasta” wychodzimy z sali. Załatwiajcie sobie to, co ma wam służyć- zwrócił się do radnych koalicji rządzącej. Po tych słowach wszyscy radni opozycji opuścili salę i nie brali udziału w głosowaniu dotyczącym odwołania radnej Pietyry.

– Nie podobają nam się tego rodzaju czysto polityczne działania. Pani radna Grażyna Pietyra była bardzo dobrą przewodniczącą komisji rewizyjnej – mówi nam radny Eugeniusz Ogrodnik. Dodaje, że komisja rewizyjna to organ kontrolny, który powinien rzetelnie „badać, weryfikować”. Natomiast – tak odbierają to radni opozycji – koalicja rządząca widzi rolę komisji rewizyjnej inaczej. – Wyczuwamy, że tu chodzi tylko o to, by „dołożyć” panu prezydentowi. My się na to nie zgadzamy. Prezydent nie jest naszym wrogiem, celem powinno być wspólne działanie na rzecz miasta – podkreśla radny Ogrodnik.

Podobnie sytuację ocenia radna Grażyna Pietyra – Jeśli mam naciągać fakty, to wolę być z tej strony, czyli w opozycji – stawia sprawę jasno. – Ktoś musi ponieść ofiarę – dodaje. Mówi też o wynikach ostatniej kontroli komisji rewizyjnej dotyczącej środków finansowych będących w dyspozycji Wydziału Architektury, Inwestycji i Dróg Miejskich za okres 2014 – 2018. – Żadnych „haków” na prezydenta nie było i widzę, że radnym koalicji to się nie spodobało – stwierdza.

Ludzie:

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.