Poniedziałek, 28 września 2020

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

600 osób w korowodzie festiwalu Śląsk Kraina Wielu Kultur

08.06.2019 19:59 | 0 komentarzy | ma.w

Słowacy, Ukraińcy i Węgrzy znaleźli się wśród gości tegorocznej edycji festiwalu tańca i muzyki. Folklor mieszał się z nowoczesnością, a tradycyjne stroje ludowe ozdabiały uczestników równie okazale jak uniformy mażoretek. Aldona Krupa – Gawron po raz 19 zorganizowała Koncert Galowy swej imprezy, wpisującej się w Dni Raciborza.

600 osób w korowodzie festiwalu Śląsk Kraina Wielu Kultur
Starosta z prezydentem słuchają dyrektorki festiwalu Aldony Krupy - Gawron
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

- Oby tylko nie padało – zaklinała pogodę pani Aldona, pomna ogromnej ulewy sprzed roku, która zepsuła jej najważniejszą imprezę taneczną w roku. Przejście barwnego i roztańczonego korowodu przez rynek, plac Mostowy, ulicą Zamkową na dziedziniec zamkowy tradycyjnie już zgromadziło wielu zainteresowanych. Na scenie przedstawiała 30 zespołów – uczestników festiwalu jego dyrektorka. Wkrótce dołączyli do niej starosta raciborski Grzegorz Swoboda i prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Pierwszy miał ze sobą bukiet kwiatów i wręczył je organizatorce. Ona podkreśliła, że starosta sam kiedyś tańczył w zespole, a najważniejsze, że jest swój, bo ze wsi. Włodarz miasta zaznaczył, że znany jest ze swej lakoniczności i szybko otworzył festiwal. Wtrącił jednak, że 19 edycja festiwalu świadczy, że bierze w nim udział już kolejne pokolenie miłośników ludowości.

Krupa – Gawron ściąga do Raciborza zaprzyjaźnione zespoły, a jej formacje – Źródło, Tęcza, Zara czy Raciborzanie, odwiedzają później kraje, z których przybywają goście. W tym roku tancerze pani Aldony pełnili honory kulturalnej reprezentacji narodowej podczas pobytu na Cyprze.

Wśród znanych postaci lokalnego środowiska muzycznego dostrzegliśmy Krzysztofa Fulneczka, który dyrygował orkiestrą gminną z Nędzy. - Każdy muzyk się cieszy, kiedy może grać dla publiczności, dlatego takie wydarzenia jak festiwal to rodzaj święta dla nas – mówił wywodzący się z gminy Krzyżanowice pasjonat muzyki.

Na Zamku Piastowskim koncert galowy festiwalu Śląsk... towarzyszył II Raciborskiemu Festiwalowi Gamingowemu dla fanów wirtualnych zmagań przed komputerem i konsolą. Jego organizatorzy spotkali się z prezydentami miasta.

W materiałach wideo można jeszcze obejrzeć rozmowy z A. Krupą – Gawron, Krzysztofem Fulneczkiem, Pauliną Miłkoś oraz przemowy starosty Swobody i prezydenta Polowego.