Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

PSZOK w Rudniku. Mieszkańcy popierają budowę

08.06.2019 07:00 | 1 komentarz | mad

Urzędnicy z Rudnika przedyskutowali z mieszkańcami budowę w gminie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

PSZOK w Rudniku. Mieszkańcy popierają budowę
PSZOK ma powstać na jednym z pól pomiędzy Szonowicami a Raciborzem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa lokalizacja

PSZOK w Rudniku miał już powstać jakiś czas temu. Wówczas zamierzano wybudować go przy ulicy Pawłowskiej na terenie po byłym pegeerze. Inwestycja została jednak wstrzymana, bo sprzeciwiła się grupa mieszkańców. Obawiali się oni uciążliwości z sąsiedztwa. Temat budowy powrócił jednak wraz z nową kadencją samorządu.

Po dokładnej analizie terenu i możliwościach budżetowych gminy, wójt wraz z radnymi zgodnie uznali, że jedynym miejscem spełniającym odpowiednie warunki pod budowę obiektu jest strefa wyznaczona w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje dla obiektów produkcyjnych, składów i magazynów. Znajduje się ona w Rudniku pomiędzy drogą krajowa nr 45 a planowaną obwodnicą Racibórz – Pszczyna. Równolegle do tych działań, władze starały się o zabezpieczenie 500 tys. zł dotacji przyznanej na poprzedni projekt, co w końcowym efekcie pozwoliło na zwiększenie tej kwoty o kolejne pół miliona złotych.

Mieszkańcy mówią „tak”

Inwestycja została przedyskutowana z mieszkańcami. Spotkano się w tej sprawie w Gminnym Centrum Informacji. Po przedstawieniu lokalizacji, koncepcji i zakresu funkcjonowania rudnickiego PSZOK-a, wójt Piotr Rybka omówił specyfikę terenu, a także wskazał kilka działek, których kupnem zainteresowana jest Gmina. Zebrani w GCI mieli możliwość zapoznania się z przykładowymi obiektami i rozwiązaniami stosowanymi na terenie innych gmin. Omówiono również problematykę gospodarowania odpadami komunalnymi gmin powiatu raciborskiego i wynikających z niej konsekwencji dla mieszkańców gminy. Spotkanie zakończono głosowaniem, w którym zebrani w sposób jednomyślny poparli potrzebę powstania PSZOK-a oraz jednogłośnie zaakceptowali wskazaną przez wójta lokalizację.oprac.

(d)

Ludzie:

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.