Piątek, 28 lutego 2020

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Rowery miejskie wracają do Jastrzębia-Zdroju

07.06.2019 10:27 | 0 komentarzy | AgaKa

Tym razem w ręce mieszkańców oddane zostaną rowery czwartej generacji. Od 14 czerwca jastrzębianie znów będą korzystać z rowerów miejskich. To już trzeci sezon funkcjonowania tej formy komunikacji.

Rowery miejskie wracają do Jastrzębia-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie miasto postawiło na rowery czwartej generacji. System Rowerów Miejskich „JASkółka” obsługiwać będzie konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Do dyspozycji użytkowników przekazanych zostanie 61 jednośladów, w tym 5 rowerów wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci. Od 14 do 16 czerwca system będzie darmowy dla każdego, kto się zaloguje. Firmę udało się wyłonić dopiero w drugim przetargu, dlatego rowery dostępne będą od połowy czerwca.

– Jest mi niezmiernie miło oddać w ręce jastrzębian nowe rowery miejskie. To znakomita alternatywa dla komunikacji samochodowej. Zachęcam do korzystania z rowerów – mówi prezydent Anna Hetman.

Wzorem lat ubiegłych organizacją systemu rowerów miejskich zajął się Jastrzębski Zakład Komunalny.

- Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu naszego miasta zadbaliśmy o to, by rowery wyposażone zostały w siedem przerzutek (biegów), co mamy nadzieję, spotka się z dużym zadowoleniem przyszłych użytkowników. Nowością są także opony z zabezpieczeniem antyprzebiciowym i wyposażenie roweru w uniwersalny uchwyt na telefon komórkowy – mówi Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.

Zastosowane w naszym mieście rozwiązanie nie wymaga montowania dedykowanych stacji dokujących typowych dla rowerów trzeciej generacji, z jakimi mieliśmy do czynienia dotychczas. System jest tak skonstruowany, że rower można pozostawić bezpośrednio na odpowiednio oznakowanym stojaku rowerowym lub w jego pobliżu. Rowery wyposażone są w moduł GPS i GLONASS oraz czujnik ruchu, a także moduł GSM z kartą SIM. Podzespoły te są dość zaawansowanym technologicznie sercem każdego jednośladu, dzięki którym możliwe jest korzystanie z systemu. Pozwalają one na przesyłanie danych przez sieć komórkową Orange Polska S.A. oraz zarządzanie całym systemem.