Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Remont przedszkola będzie droższy niż zakładano

05.06.2019 07:00 | 1 komentarz | art

Zawirowania przy wyborze wykonawcy przebudowy przedszkola.

Remont przedszkola będzie droższy niż zakładano
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Urząd Gminy w Gorzycach ogłosił 24 maja drugi przetarg na wykonanie przebudowy budynku Przedszkola Publicznego w Rogowie. W pierwszym przetargu nie udało się wybrać firmy, która miałaby wykonać prace. Co prawda zgłoszono dwie oferty, ale postępowanie przetargowego zostało unieważnione. Dlaczego? Otóż kwota jaką gmina chciała wydać na inwestycję to 4 mln 180 tys. zł. Pierwsza ze złożonych ofert przekroczyła ją znacznie, bo o prawie 2 mln zł. Ale już druga, jak wynika z protokołu otwarcia, opiewała na kwotę 4 mln 173 tys. zł. Mieściła się więc w założonym przez gminę budżecie. Mimo to przetarg unieważniono. W informacji o unieważnieniu postępowania, urzędnicy wyjaśniają, że tańsza oferta została odrzucona na podstawie art 89, ustęp 1, punkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych. Mówi on, że zamawiający odrzuca ofertę, jeśli zawiera ona błędy w obliczeniu ceny lub kosztu. Wójt Gorzyc, Daniel Jakubczyk precyzuje, że firma, która złożyła ofertę zaproponowała złą kwotę. - Firma zaproponowała kwotę netto, a powinna zaproponować kwotę brutto – tłumaczy wójt. W gminie po cichu zastanawiają się, czy nie była to celowa pomyłka, by poznać oferty rywali, ale dowodu na to żadnego nie ma.

W każdym razie trwa właśnie drugi przetarg. Do 29 maja można było składać w nim oferty. Zgłosiły się trzy firmy. Oferta każdej z nich przekracza znacznie założony przez gminę budżet. Najtańsza opiewa na 5 mln 122 tys. zł, a najdroższa na 5 mln 937 tys. zł. Choć przetarg nie został jeszcze formalnie zakończony (otwarcie ofert nie oznacza, że przetarg jest rozstrzygnięty), to wójt zapowiada, że gmina ma pieniądze i dołoży brakującą kwotę. - Liczę, że prace rozpoczną się zgodnie z założonym przez nas harmonogramem – mówi wójt. Przypomnijmy, że gmina planowała iż prace budowlane rozpoczną się w lipcu, tuż po rozpoczęciu wakacji. - Termin ten nadal jest realny. Mamy jeszcze trochę czasu – mówił jeszcze przed ogłoszeniem drugiego przetargu Daniel Jakubczyk.

Po przejęciu budynku przez budowlańców, zostanie on na rok wyłączony z użytkowania. Prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu 2020 r. W wyniku rozbudowy przedszkole urośnie o dwa dodatkowe oddziały, zamiast pięciu będzie ich siedem. Przedszkole pomieści wówczas 175 maluchów. Ponadto wnętrza placówki przejdą gruntowny lifting, zaś cały obiekt zostanie poddany termomodernizacji. Ogrzewany będzie gazem.

A co stanie się z maluchami na czas remontu? Od września cztery oddziały trafią do szkoły podstawowej, natomiast jeden oddział do kompleksu katechetyczno-mieszkalnego „Centrum Kultury Chrześcijańskiej” w Rogowie.

(art)