Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Raciborzanin Michał Woś w rządzie Morawieckiego

04.06.2019 11:58 | 6 komentarzy | żet

Kariera Michała Wosia nabiera tempa. Po pracy w ministerstwie sprawiedliwości, sukcesie w wyborach samorządowych i wejściu do władz województwa śląskiego, Michał Woś znalazł się w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Raciborzanin Michał Woś w rządzie Morawieckiego
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza Michałowi Wosiowi mianowanie na członka rządu (fot. KPRM)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rekonstrukcja rządu jest w głównej mierze następstwem wyborów do Parlamentu Europejskiego, w wyniku których mandaty europosłów zdobyła wicepremier Beata Szydło oraz ministrowie premiera Mateusza Morawieckiego.

Sasin za Szydło, Woś ministrem bez teki

4 czerwca prezydent Andrzej Duda wręczył mianowania nowym członkom rządu. Wicepremierem w miejsce Beaty Szydło został Jacek Sasin. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś został ministrem finansów. Była już minister finansów Teresa Czerwińska trafi do NBP.

Nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej została Bożena Borys-Szopa, która zastąpiła na tym stanowisku Elżbietę Rafalską. Z resortem edukacji rozstała się Anna Zalewska, która również trafi do Parlamentu Europejskiego. Pracami resortu edukacji będzie teraz kierował Dariusz Piontkowski.

Elżbieta Witek zastąpiła na stanowisku ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego, który również wywalczył mandat europosła. Piotr Mueller został nowym rzecznikiem rządu. Stanowisko to zwolniła Beata Mazurek, która również z powodzeniem ubiegała się o mandat europosła.

Ministrami bez taki zostali Michał Dworczyk oraz raciborzanin Michał Woś. Ten ostatni zastąpił w rządzie Beatę Kempę z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Woś: Dam z siebie wszystko

Michał Woś jako minister zajmie się pomocą humanitarną. Nowy członek rządu zaznacza, że podchodzi do tych obowiązków z pokorą. Jednocześnie dziękuje za zaufanie premierowi oraz liderom Zjednoczonej Prawicy, przede wszystkim Zbigniewowi Ziobrze.

- Polska ma swoją rolę na arenie międzynarodowej. Zwłaszcza w czasie kryzysu migracyjnego musimy wspierać najbardziej potrzebujących w miejscach, w których żyją. Ci którzy nie chcą opuszczać swojej ojczyzny nie mogą być zmuszani do szukania pomocy poza granicami swojego kraju. Dam z siebie wszystko - komentuje M. Woś.

Kariera Michała Wosia

Przypomnijmy, Michał Woś jest raciborzaninem, absolwentem I LO oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma 28 lat. W wyborach samorządowych z 2014 roku dostał się do rady miasta jako kandydat niezależny. Wkrótce potem rozpoczął pracę w ministerstwie sprawiedliwości - najpierw jako szef gabinetu politycznego Zbigniewa Ziobry, następnie jako wiceminister, a później pełnomocnik ministra ds. funduszu sprawiedliwości.

W wyborach samorządowych w 2018 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego sejmiku śląskiego. Świetny wynik wyborczy sprawił, że wszedł do zarządu województwa, w którym odpowiadał m.in. za kwestie oświatowe oraz komunikacyjne.

Woś za Kempę, Dutkiewicz za Kloc

Wejście do rządu Michała Wosia to nie jedyna zmiana w polityce po wyborach do europarlamentu, która ma związek z Raciborzem. Europosłanką została również Izabela Kloc z naszego okręgu wyborczego. Zwolnione przez nią miejsce w Sejmie RP zajmie raciborzanka Katarzyna Dutkiewicz.


Zobacz również:

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości