Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Epidemia koronawirusa:

Sprzedaż placu Długosza. Jest zgoda rady, ale do transakcji daleko

30.05.2019 13:43 | 2 komentarze | ma.w

Minimalna większość rady Raciborza była za zbyciem „ostatniej perełki miasta” jak nazwała ją opozycja. Dwóch rajców wyraziło swój sprzeciw, reszta się wstrzymała. Co dalej w tej sprawie?

Sprzedaż placu Długosza. Jest zgoda rady, ale do transakcji daleko
Radny Zygmunt Kobylak był za sprzedażą, a Piotr Klima nie zgadzał się by decydować o tym bez konsultacji społecznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent miasta Dariusz Polowy zrobił ukłon w stronę rady, pytając ją o zdanie w sprawie sprzedaży placu. Od 2008 roku takowa już istnieje, tyle, że zgadzali się inni radni i na co innego dawali przyzwolenie, niż jest planowane teraz. Wtedy plac miała wypełnić galeria handlowa z kinem, teraz Racibórz spodziewa się tam szkoły Eko-Okien z biurami, sklepami, wielkimi salami oraz ogrodem na dachu i podziemnym parkingiem na 300 aut. Polowy mógł – podpierając się poprzednią zgodą – sam zdecydować o sprzedaży, tak jak sam zdecydował się oddać unijną dotację prawie 6 mln zł na rewitalizację placu Długosza.

Uchwała o sprzedaży podjęta w środę 29 maja umożliwia urzędnikom z Batorego zlecić wycenę nieruchomości. Radny Mirosław Lenk powiedział na posiedzeniu komisji budżetowej, że naczelniczka wydziału nieruchomości Elżbieta Sokołowska mówiła mu o szacunkowej wartości terenu w wysokości 10 mln zł.

Kiedy urząd będzie miał już wycenę, prezydent Dariusz Polowy wyda zarządzenie o ogłoszeniu przetargu pisemnego nieograniczonego. Będą mogły doń przystąpić także inne podmioty poza Eko-Oknami, które już wyraziły oficjalne zainteresowanie placem. Jak informował radnych włodarz, warunki sprzedaży i zobowiązanie nabywcy (o ile będą to Eko-Okna) do dotrzymania wizji obiektu zaprezentowanej publicznie będą zawarte w akcie notarialnym. Jeśli chodzi o terminy, to procedury zajmą długie miesiące i trudno jednoznacznie stwierdzić, że sprzedaż dokona się jeszcze w tym roku, choć „pośpiech” prezydenta Polowego, który tak nie podobał się opozycji, sugeruje, że chce temat placu załatwić możliwie najszybciej. Architekci, którzy zaprojektowali szkołę Eko-Okien, mówili o trzyletniej budowie. Włodarz miasta wolałby na pewno, aby inwestycja zakończyła się w jego obecnej kadencji.

W radzie jak dotąd nikt w sposób jednoznaczny nie powiedział, że placu nie należy sprzedawać Eko-Oknom, a wszyscy zabierający głos w tej sprawie formułowali jedynie wątpliwości, dość szczegółowe, wobec przyszłego funkcjonowania nowego obiektu w centrum miasta. Nawet przeciwny w głosowaniu nad decyzją o sprzedaży Piotr Klima podkreślał parokrotnie, że nie oponuje wobec samego faktu sprzedaży, ale chce, aby powstało tam coś wyjątkowego.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz