środa, 3 czerwca 2020

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Wreszcie rozstrzygnięto konkurs na OZE. Wsparcie dla nielicznych

03.06.2019 19:00 | 1 komentarz | art

Niektórzy mieszkańcy gmin Godów, Marklowice, Pszów, Rydułtowy i Wodzisław Śl. otrzymają środki na montaż instalacji w budynkach mieszkalnych z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Wreszcie rozstrzygnięto konkurs na OZE. Wsparcie dla nielicznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

REGION Serial pt. rozstrzygnięcie konkursu o pozyskanie środków unijnych na instalację OZE, ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Katowicach, trwał od wielu miesięcy. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty jeszcze w ubiegłym roku, ale termin kilkakrotnie przesuwano w czasie. Wszystko przez ogromne zainteresowanie konkursem.

W ramach konkursu na dofinansowanie projektów, zarząd województwa pierwotnie przeznaczył kwotę 76 mln zł. Jednocześnie zdecydował, że 30% środków trafi na wsparcie dla projektów grantowych, a 70% dla projektów niegrantowych. Po zamknięciu naboru okazało się, że do urzędu wpłynęło 125 projektów, a zainteresowanie dofinansowaniem dziesięciokrotnie przekroczyło dostępne środki. Po ocenie, rekomendacje do wsparcia otrzymało 107 projektów, a kwota niezbędna do ich wsparcia wynosiła ponad 750 mln zł. Tymczasem dostępna kwota w konkursie pozwalała na dofinansowanie tylko jednego projektu.

Droga ekologia

W związku z takim obrotem spraw zarząd podjął działania zmierzające do zwiększenia środków w konkursie. W pierwszej kolejności zaangażował środki z tzw. rezerwy wykonania, co podniosło pulę do 81,6 mln zł, równocześnie skierował wniosek do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów o dodatkowe środki z budżetu państwa. W maju ministerstwo wyraziło zgodę na wykorzystanie dodatkowych 81,6 mln zł z budżetu państwa i dokonanie w tym naborze montażu finansowego ze środkami unijnymi. Taki zabieg podwoił kwotę dostępnej alokacji i umożliwił wybór do dofinansowania kolejnych projektów z listy. - Dla wzmocnienia efektu wsparcia i zapewnienia jego jak najszerszego oddziaływania w regionie, zarząd podjął decyzję o zmianie układu procentowego puli w podziale. Zdecydowano, że więcej, bo 64% środków trafi na projekty grantowe, zaś mniej, bo 36% na projekty niegrantowe – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W efekcie na dofinansowanie mogą liczyć trzy wnioski grantowe i jeden niegrantowy. Są to wnioski, w które zaangażowana jest duża liczba gmin. Wnioskodawcy, którzy startowali samodzielnie, byli wobec tego bez szans.