Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

Ambulans sprawdzi powietrze raz jeszcze

30.05.2019 19:00 | 10 komentarzy | juk

Na przełomie kwietnia i maja w Pszowie trwały pomiary jakości powietrza z wykorzystaniem specjalistycznego ambulansu. Na początku czerwca badania zostaną powtórzone.

Ambulans sprawdzi powietrze raz jeszcze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy Pszowa mówią wprost: „w tym mieście nie można już normalnie żyć”. A wszystko przez unoszące się chmury czarnego pyłu. Mieszkańcy skarżą się, że są one emitowane przez przedsiębiorców działających na terenach po byłej kopalni Anna przy ul. Skwary. Dwie firmy, które się tam ulokowały, działają okolicznym mieszkańcom na nerwy. - Pył brudzi każdą powierzchnię, na którą się dostanie, przez co skutecznie utrudnia nam to codzienne życie - mówią pszowianie. - Zanieczyszczenie ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wśród najmłodszych już pojawił się suchy kaszel - dodają zmartwieni sytuacją.

Wyniki w czerwcu

W efekcie wzmożonych skarg mieszkańców, jak również monitów ze strony tamtejszych włodarzy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach postawił w Pszowie ambulans do pomiaru jakości powietrza. Pojazd z wysuwanym masztem meteo stacjonował tam od 26 kwietnia do 15 maja. Został ustawiony w sąsiedztwie terenu, na którym występują zanieczyszczenia, czyli w okolicy ul. Skwary. Zainstalowane na samochodzie czujniki przesyłały dane do katowickiego WIOŚ-a. Teraz są one poddawane drobiazgowej analizie. Na ich podstawie zostanie oceniony stan powietrza przy pokopalnianych terenach. - Wyniki będą znane najpóźniej w połowie czerwca - zapowiada Andrzej Holecki, zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Powtórzą badania

Co ciekawe inspektorzy zdecydowali się na powtórzenie zakończonych właśnie badań. Okazuje się, że zrobili to na prośbę pszowskich włodarzy. - Od dnia przyjazdu ambulansu do naszego miasta pojawiały się regularnie opady deszczu. Skutecznie ograniczały one emisję zanieczyszczeń do powietrza, przez co prowadzone badanie stały się nieefektywne - mówi burmistrz Czesław Krzystała. Ponowne badania będą prowadzone od 3 do 17 czerwca. Ponadto pomiary jakości powietrza przy pokopalnianym terenie zostaną rozszerzone o trzy nowe punkty. - Większa liczba punktów pomiarowych pozwoli precyzyjniej ocenić badany obszar - wyjaśnia Andrzej Holecki.

(juk)