Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Sprzedaż placu Długosza. Tomaszewska wołała: odwagi ale opozycji nie przekonała

29.05.2019 21:03 | 12 komentarzy | ma.w

Jednym głosem rada miasta zdecydowała, że nie będzie odkładać decyzji o sprzedaży na późniejszy termin. Formalnie chciał tego Piotr Klima, który rozpoczął długą i ożywioną dyskusję twierdząc, że pośpiech prezydenta w tej sprawie go niepokoi.

Sprzedaż placu Długosza. Tomaszewska wołała: odwagi ale opozycji nie przekonała
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Paweł Rycka nieoczekiwanie stwierdził, że nie ma mowy o żadnym pośpiechu ze strony D. Polowego, bo on od dawna wie o planach Eko-Okien i znał je jeszcze jako kandydat na włodarza miasta. - My teraz chcemy poznać tę wiedzę pana prezydenta, a on jednak nie chce rozmawiać z nami. Pokazał nam wizualizację, zawierającą spełnienie oczekiwań wszystkich. Na placu będzie w jednym obiekcie i rekreacja i parking i handel. To jest działanie piarowe, przez zaskoczenie, super projekt. A rzeczywistość będzie taka, że miejsc parkingowych nie będzie, podobnie jak dostępu do strefy sportu bo wszystko będzie zajęte – mówił P. Rycka. Michał Kuliga mu wtórował: to będzie tylko obiekt do oglądania.

Po stronie prezydenckiej stanął szef komisji budżetu. Józef Galli radził spojrzeć na obecny wygląd placu i przypomnieć sobie czy byli ostatnio jacyś chętni na tę nieruchomość. Według niego poważny inwestor jakim mają być Eko-Okna nie pozwoliłby sobie na blamaż przy takim projekcie, poza tym wydał już niemało na profesjonalną prezentację. - Albo wchodzimy do tego pociągu, albo nam odjedzie – spuentował swą wypowiedź radny z klubu wiceprezydenta Fity.

Henryk Mainusz wyraził obawę przez „zakulisowymi zagrywkami”, bo jak siedzie 17 lat w ławach rady miasta nikt wcześniej tak wyraźnie nie wyrokował kto ma być nabywcą terenu wystawianego w przetargu. Przy okazji wyznał, że miał (jako przewodniczący rady) szerszą wiedzę niż inni radni przed głosowaniem nad sprzedażą terenu potrzebnego pod kino przy Szewskiej.

Anna Szukalska odniosła się do argumentu opozycji, że rewitalizację placu tak szeroko konsultowano, a obecnej sprzedaży już nie. - Wówczas chodziło o w dalszym ciągu teren miejski, a teraz będzie to teren prywatny – stwierdziła. Zaznaczyła, że nadal wierzy w konsultacje społeczne, tylko takie, w których mieszkańcom chce się angażować we współdecydowanie o przyszłości miasta.

Po przerwie głos zabrał Dariusz Polowy. Wskazał na swój wynik wyborczy, wygraną ze znaczną przewagą jako rodzaj konsultacji na temat sprzedaży placu Długosza i odstąpienia od jego rewitalizacji za unijną dotację. Przypomniał, że Eko-Okna deklarują, że parking będzie ogólnodostępny, na 300 miejsc, a oferta obiektu tak stworzona aby ludzie mieli po co tam przyjeżdżać. Zapowiedział, że jeśli pojawią się problemy z parkowaniem w centrum, to samorząd podejdzie do zadania budowy parkingu wielopoziomowego w tym rejonie. Za najważniejsze zabezpieczenie Miasta przed zmianą planów inwestora wskazał prawo odkupu terenu.

Przewodniczący Leon Fiołka poddał pod głosowanie wniosek radnego Klimy by przenieść decyzję o sprzedaży na wrzesień. Wniosek nie uzyskał większości. 11 radnych (radni Lenka, Łączy nas Racibórz i P. Klima) przegrało z 12 radnymi koalicji Polowy – Fita wspartymi głosem Zygmunta Kobylaka. Rada wyraziła zgodę na sprzedaż 12 głosami za przy sprzeciwie dwóch radnych – Ficy i Klimy i 9 wstrzymujących się.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Józef Galli

Józef Galli

Radny Raciborza, szef komisji budżetu

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Michał Szukalski

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty