Niedziela, 5 lipca 2020

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Pracuj w Rafamecie i... zwiedzaj świat

31.05.2019 06:59 | 4 komentarze | żet

Z Ewą Czubek, szefem biura zarządu firmy Rafamet S.A. rozmawiamy o pracy w jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w naszym regionie, owocach współpracy z „Mechanikiem” oraz uczelniami wyższymi, a także o tym jak przekuć wybór szkoły ponadpodstawowej w życiowy sukces.

Pracuj w Rafamecie i... zwiedzaj świat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Rafamet działa w specyficznym sektorze budowy wielkogabarytowych obrabiarek. To co robicie jest unikatowe w skali naszego kraju...

– W sumie można powiedzieć, że również na świecie. Rafamet jest firmą mocno sprofilowaną. Naszych odbiorców spotyka się na całym świecie, natomiast firm produkujących tego typu asortyment nie jest zbyt wiele.

– Jak wielkie trzeba mieć doświadczenie, żeby dostać pracę w tak specjalistycznym przedsiębiorstwie?

– Zawsze jest lepiej zatrudnić pracownika z doświadczeniem. Jednak w tej chwili to nie jest warunek konieczny na stanowiskach robotniczych, bo z takim podejściem trudno byłoby dziś pozyskać nowych pracowników. Tak jak wiele przedsiębiorstw technicznych operujących w tej części Polski, dotyka nas problem braku kadr. Nakłada się na to dostępność komunikacyjna większych ośrodków miejskich, do których chętnie emigrują lub dojeżdżają do pracy młodzi mieszkańcy naszego regionu. Dlatego dzisiaj dajemy szansę pracownikom nie tylko posiadającym odpowiednie kwalifikacje i kompetencje, ale również takim, którzy dobrze rokują, chcą się uczyć i rozwijać.

– Większe jest zapotrzebowanie na pracowników do stanowisk robotniczych czy nierobotniczych?

– Ja bym wskazała nie tyle na stanowiska robotnicze i nierobotnicze, ale bardziej na zawody. Jak najbardziej poszukujemy pracowników na stanowiska robotnicze w zawodach: operator obrabiarek sterowanych numerycznie, ślusarz, monter – serwisant. Równolegle zawsze chętnie rekrutujemy na stanowiska nierobotnicze w obszarze inżynieryjno-technicznym, czyli: konstruktor – projektant, technolog, inżynier serwisu obrabiarek, programista CNC.

– Wspominała pani, że doświadczenie w pracy na danym stanowisku robotniczym nie odgrywa dziś w rekrutacji tak wielkiej roli jak kiedyś. A co z wykształceniem potencjalnego pracownika Rafametu?

– Zarówno do pracy w obszarze produkcji, jak i w pozostałych działach optymalne są osoby z wykształceniem kierunkowym, ale w tej chwili również nie jest to warunek niezbędny. Jeśli zatrudniamy kogoś na stanowisko konstruktora – projektanta, to siłą rzeczy musi mieć odpowiednie wyższe wykształcenie techniczne. Jednak w przypadku produkcji dajemy szansę również osobom, które nie mają wykształcenia technicznego. Niedawno mieliśmy absolwenta studiów ekonomicznych, który nie mógł znaleźć pracy w swoim zawodzie. Urząd pracy skierował go na kursy przyuczające do nowego zawodu. Sprawdził się i pracuje. Oczywiście, że lepiej gdyby był po szkole zawodowej i miał za sobą kilkuletnie praktyki zawodowe. Jednak dajemy szansę również osobom, które dobrze rokują na przyuczenie do zawodu i wtedy mogą rozpocząć pracę w Rafamecie.

– Co Rafamet ma do zaoferowania swoim pracownikom?

– Przede wszystkim stabilne miejsce pracy i dobre warunki zatrudnienia. Nie zatrudniamy pracowników na tak zwanych umowach śmieciowych, dość szybko można dostać umowę na czas nieokreślony. Oferujemy też dobre warunki socjalne, dodatkową opiekę medyczną, grupowe ubezpieczenie. To jest firma, w której nierzadko pracują całe pokolenia mieszkańców przede wszystkim Kuźni Raciborskiej, ale też powiatu raciborskiego, co tworzy pewną specyficzną atmosferę pracy. Celem Zarządu na ten rok oraz najbliższe lata jest zapewnienie pracownikom satysfakcjonującego poziomu wynagrodzeń.