Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Auta ważniejsze od dzieci. W Brzeziu będzie parking zamiast szkolnego boiska

28.05.2019 13:09 | 10 komentarzy | ma.w

Prezydent Polowy chce od radnych zgody na zakup działki w Brzeziu przy kościele. Wiernych – zmotoryzowanych jest tam tak wielu, że nie mają gdzie parkować samochodów. Dlatego Miasto kupi prywatny grunt pod rozbudowę parkingu. Tymczasem mogłoby tam powstać szkolne boisko, którego placówce wciąż brakuje.

Auta ważniejsze od dzieci. W Brzeziu będzie parking zamiast szkolnego boiska
Eugeniusz Wyglenda nie zamierza poprzeć kupna działki pod parking za pieniądze raciborskich podatników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa kupna działki pod parking przykościelny (w Raciborzu przy ulicy Arcybiskupa Józefa Gawliny) wywołała dyskusję w gronie radnych dwóch komisji. Wpierw oponował Eugeniusz Wyglenda, dziwiąc się, że w jego dzielnicy grunt pod parking podarował parafii prywatny właściciel. - Dlaczego wszyscy podatnicy mają to fundować parafianom z jednej dzielnicy? - dopytywał wcześniej.

W Ocicach to Miasto budowało przykościelny postój, ale na swojej działce. W Markowicach miejsca postojowe też powstają wskutek darowizny osób prywatnych, a samorząd dokłada się do prac budowlanych. Dlatego przypadek z Brzezia wzbudza kontrowersje. Radny Mirosław Lenk wskazał, że Miasto zbudowało tam już jeden przykościelny parking, ale wiernym z samochodami ten nie starcza, bo wielu przyjeżdża spoza dzielnicy. Chcą uczestniczyć w mszach i spotkaniach modlitewnych odprawianych przez proboszcza Bogdana Reka.

Lenk ma wątpliwości czy Miasto powinno kupić „drogą działkę inwestycyjną” i zbudować na niej parking, podczas gdy pobliska szkoła miejska nie ma odpowiedniego boiska. - Popierałbym te plany, gdyby chodziło o zakup terenu pod to boisko – zaznaczył były prezydent miasta.

Przewodniczący komisji budżetowej Józef Galli nie widzi w zakupie żadnego ryzyka dla samorządu. Gmina kupi grunt, który nie straci na wartości.

- Nawet gdyby Brzezie stało się świeckie, to działka zostanie własnością miasta i będzie można nadać jej nowe przeznaczenie – argumentował.

Radni nie usłyszeli argumentacji wiceprezydenta Dominika Koniecznego (mieszka w Brzeziu), bo prezydent Polowy poprosił go, by ten nie zabierał głosu. Decyzja w sprawie zakupu terenu pod parking zapadnie na środowej sesji 29 maja. Temat ma jednak poparcie radnych koalicji rządzącej (Polowy - Fita) i powinien uzyskać większość. W komisjach uzyskał akceptację w głosowaniach (4 głosy w komisji gospodarki i 6 w komisji budżetowej).

Ludzie:

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Józef Galli

Józef Galli

Radny Raciborza, szef komisji budżetu

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.