Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Opozycja nie odpuszcza w sprawie sprzedaży placu Długosza

28.05.2019 10:44 | 5 komentarzy | ma.w

Na dwa dni przed środową sesją Rady Miasta Racibórz obóz rywali Dariusza Polowego domagał się od prezydenta organizacji dwóch rozmów publicznych. Pierwszej – z ekspertami i drugiej z mieszkańcami. Radny Mirosław Lenk pyta: dlaczego pan prezydent się spieszy? Bo Polowy chce jeszcze w maju zgody rady na sprzedaż.

Opozycja nie odpuszcza w sprawie sprzedaży placu Długosza
Henryk Mainusz i Dariusz Polowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henryk Mainusz mówi, że jest zaskoczony pojawieniem się projektu uchwały rady o zgodzie na sprzedaż. M. Lenk „mocno się zastanawia nad warunkami sprzedaży” placu firmie Eko-Okna. Jeszcze dalej idzie Piotr Klima, który do opozycji się nie zalicza, bo jest szefem klubu RSS Nasze Miasto, czyli radnych prezydenckich. - Uchylmy uchwałę z 2008 roku o zgodzie na sprzedaż placu Długosza i zagłosujmy nad nową – oznajmił 27 maja na posiedzeniu komisji budżetu, nieco zaskoczonym tą propozycją prezydentowi Dariuszowi Polowemu i jego zastępcy Dominikowi Koniecznemu.

Były włodarz Raciborza proponuje odsunięcie tematu na miesiąc, a w tym czasie zorganizowanie dwóch spotkań poprzedzających wydanie zgody na sprzedaż. W pierwszym mieliby uczestniczyć specjaliści – urbaniści, architekci, planiści itp. Na drugim D. Polowy spotkałby się z mieszkańcami.

Radny Lenk wie, że Miasto zyska na sprzedaży – około 10 mln zł za nieruchomość (mówiąc to, opierał się na szacunkach naczelnik Elżbiety Sokołowskiej z urzędu) i wpływy z podatku od nieruchomości. - Chyba nie będzie mechanizmu zwolnienia z tej opłaty, bo nigdy nie stosowano takich praktyk w magistracie – podkreślił były prezydent.

M. Lenk twierdzi, że sprzedaż placu doprowadzi do problemu z parkingiem. W niedzielę wybrał się na lody „do Włocha”. Długo krążył zanim znalazł wolne miejsce przy rynku. - Blisko rynku musi być duży parking, żeby można było na te lody pójść – apelował do Polowego na posiedzeniu komisji. Przypomniał, że gdy rozmawiano poprzednim razem o placu Długosza w urzędzie, to wypowiadał się znany raciborski przedsiębiorca Artur Zdrzałek, który wyjaśniał, jak ważny jest taki plac postojowy dla rodzimych kupców z centrum. Lenk dodał, że wiceprezydent Michał Fita – jeszcze jako radny miejski - był zwolennikiem darmowego parkowania w rejonie Rynku i ulicy Długiej.

Ludzie mnie pytają o plac Długosza, to i ja pytam o niego – Mirosław Lenk

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Józef Galli

Józef Galli

Radny Raciborza, szef komisji budżetu

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz