Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Oświatowa dziura budżetowa. Rośnie o pół miliona złotych miesięcznie

22.05.2019 22:30 | 2 komentarze | ma.w

Prezydent Polowy poinformował komisję oświaty, że co miesiąc Miasto musi wydać pół miliona złotych ponad planowe wydatki na utrzymanie swoich szkół i przedszkoli. Zapowiada, że w budżecie 2020 już tak nie będzie.

Oświatowa dziura budżetowa. Rośnie o pół miliona złotych miesięcznie
Szef miejskiej oświaty Krzysztof Żychski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dariusz Polowy zaczął swoją kadencję od pozostawionej „w spadku” przez poprzednika decyzji o dołożeniu do wydatków oświatowych miliona złotych. Mówiło się wtedy, że potrzeba pieniędzy na wypłaty w szkołach. Wydatki na płace nauczycielskie wciąż są problemem finansowym Raciborza. Cała oświata kosztuje podatnika prawie 65 mln zł (30% budżetu miasta) – to zapis z budżetu uchwalonego przez radę w grudniu.

Tymczasem po czterech pierwszych miesiącach 2019 roku ponad plan wydano już 2 mln zł więcej i co miesiąc trzeba dołożyć do oświaty pół miliona złotych. D. Polowy twierdzi, że powtarza się sytuacja z zeszłego roku. Wskazuje, że realizuje budżet przygotowany przez Mirosława Lenka. Zapowiedział radnym, że następny plan miejskich wydatków – już w całości jego autorstwa – będzie pod względem wydatków oświatowych inny.

- Pracujemy nad tym z panem naczelnikiem Krzysztofem Żychskim – stwierdził prezydent miasta.

Ponieważ gros nakładów na oświatę stanowią płace, środowisko nauczycielskie powinno się spodziewać kolejnych cięć kadrowych. Przypomnijmy, że w kontekście następnego roku szkolnego straci pracę 16 z obecnie zatrudnionych nauczycieli. Opozycyjni radni Kuliga i Rycka dopytywali na posiedzeniu 22 maja czy przejmie ich Powiat Raciborski do swoich szkół (tam uczyć się będzie podwójny rocznik).

D. Polowy oznajmił, że prowadzi w tej sprawie rozmowy ze starostą Grzegorzem Swobodą. Urząd otrzymał od niego pismo, gdzie starostwo informuje o planach zatrudnienia kilkudziesięciu nauczycieli, ale w kontekście całego powiatu, a nie tylko Raciborza. D. Polowy powiedział radnym, że on wie o wakatach w Mechaniku, ale zastrzegł, że to jeszcze nieskonkretyzowane dane. Więcej informacji ma przekazać na sesji.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza