Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

22.05.2019 13:32 | 1 komentarz | żet

Uroczysty apel, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej (Podhalańczycy), kompania honorowa, odznaczenia, awanse oraz... dzień otwartych koszar - tak było na święcie Straży Granicznej w siedzibie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Barwne obchody święta Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Siłą Straży Granicznej nie jest to, że trwa, ale że się rozwija - powiedział 22 maja komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Adam Jopek, podczas zorganizowanego w Raciborzu święta Straży Granicznej. Uroczystość miała przepiękną oprawę, głównie dzięki obecności kompani honorowej oraz orkiestry reprezentacyjnej formacji.

Podczas apelu wyróżniono funkcjonariuszy oraz przyjaciół Straży Granicznej, wręczono również mianowania dla awansowanych funkcjonariuszy. Wśród wyróżnionych, oprócz obecnych i emerytowanych strażników granicznych, znaleźli się również: nadleśniczy z Rudzińca, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, śląscy komendanci wojewódzcy policji oraz straży pożarnej, a także... Zespół Pieśni i Tańca "Śląska". Wicemarszałek województwa Michał Woś wręczył strażnikom granicznym odznaki za zasługi dla województwa śląskiego.

Pułkownik Adam Jopek podkreślił, że Straż Graniczna w każdej chwili jest gotowa do przywrócenia kontroli granicznych, tak jak podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej czy szczytu NATO. Dodał, że dzięki ustawie modernizacyjnej, formacja sukcesywnie wzmacniana jest nowymi środkami transportu oraz wyposażeniem.

Święto Straży Granicznej w Raciborzu zostało połączone z dniem otwartym jednostki. Mieszkańcy Raciborza, starsi i młodsi, mogli zobaczyć z bliska sprzęt, którego pogranicznicy używają w codziennej służbie. Nie zabrakło również stoisk zaprzyjaźnionych służb i instytucji, m.in. policji oraz sanepidu.

Śląski Oddział Straży Granicznej obejmuje zasięgiem działania województwa opolskie i śląskie. Komendzie w Raciborzu podlegają jednostki w Bielsku-Białej, Katowicach-Pyrzowicach, Opolu oraz Rudzie Śląskiej.

Straż Graniczna w obecnym kształcie powstała 28 lat temu. W czasach PRL ochroną granic zajmowały się Wojska Ochrony Pogranicza. W czasach II RP za bezpieczeństwo na granicach odpowiadali żołnierze elitarnego Korpusu Ochrony Pogranicza, do którego tradycji odwołują się współcześni pogranicznicy.