Niedziela, 17 stycznia 2021

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Epidemia koronawirusa:

Piwna negocjuje z Polowym rekompensatę za zabudowę placu Długosza

22.05.2019 08:36 | 3 komentarze | ma.w

Lokatorzy bloku przy placu żalą się prezydentowi, że nowy obiekt, który ma powstać na placu będzie uciążliwy dla sąsiadów. Liczą na zmiany w jego projektowaniu i chcą by Miasto zbudowało im parking.

Piwna negocjuje z Polowym rekompensatę za zabudowę placu Długosza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To już drugie spotkanie w tej sprawie, ale pierwsze z obecnym włodarzem miasta. Przed rokiem mieszkańcy Piwnej przyszli do Mirosława Lenka, bo nie podobała im się zaplanowana wówczas na placu kawiarenka z pralnią. Wtedy zabudowa placu Długosza oznaczała piętrowy budynek w miejscu obecnej starej stacji paliw. Nowa koncepcja, którą promuje następca Lenka – Dariusz Polowy, przewiduje pełną zabudowę placu, wysokimi, czterema obiektami, tworzącymi jedną całość. Inwestorem chce tam być firma Eko–Okna. Szykuje się inwestycja warta znacznie powyżej 100 mln zł, a Miasto może pozyskać za działkę w centrum około 10 mln zł. Obecny prezydent mówił w końcówce kampanii wyborczej, że zamierza sprzedać plac Długosza. Gdy tylko objął rządy oddał do Katowic ponad 5,5 mln zł przyznanej już miastu dotacji na rewitalizację tego terenu. Jest zdeterminowany by zabudować ścisłe centrum. I takie stanowisko zaprezentował mieszkańcom bloku przy Piwnej, gdy spotkał się z nimi w magistracie 16 maja.

Do urzędu przyszło kilkanaście osób. Sami martwili się niską frekwencją, mówiąc, że wychodzi na to, że nie interesuje ich przyszłość przestrzeni, którą mają przed oknami. Byli zdziwieni formą zaproszenia z magistratu, bo o spotkaniu dowiedzieli się z niewielkiej karteczki, wywieszonej na klatce schodowej, na dzień przed wyznaczonym terminem. Po krótkim „śledztwie” na początku rozmów z prezydentem, okazało się, że Polowy przesłał zaproszenie do jednego mieszkańca, z którym spotkał się w tej sprawie przed miesiącem. Tyle, że... nie dotarło do adresata, a ponieważ o spotkaniu dowiedział się też zarządca budynku – firma „Domplex”, to wywieszono kartkę na klatce. Obecni w urzędzie mieszkańcy skrytykowali formę komunikacji urzędu z raciborzanami.

Zdaniem prezydenta na konkretne rozmowy o inwestycji jest jeszcze za wcześnie, bo działka nie została sprzedana. Mieszkańcy argumentowali, że oczekują od władz uzgodnień z sąsiadami przyszłej inwestycji. Liczą na jakąś formę rekompensaty za uciążliwości, których doświadczą wskutek powstania ogromnej budowli obok ich siedlisk. – Co konkretnie zyskają mieszkańcy na tym obiekcie? – dociekała jedna z raciborzanek z Piwnej. Usłyszała, że to sposób na ożywienie centrum Raciborza. Aktualnie znajduje się w nim rozłożysty parking, a ma powstać szkoła z centrum handlowym i jednocześnie miejsce rekreacji oraz wydarzeń kulturalnych.

Lokatorów z Piwnej interesowało kiedy dojdzie do sprzedaży. Dariusz Polowy odparł, że to kwestia miesięcy, nie tygodni. Jego rozmówcy pytali czy nowy obiekt nie podzieli losów starego szpitala, który choć ma prywatnych właścicieli to popada w ruinę. – Kto nam zagwarantuje, że nie będzie to niewypał? – spytali na spotkaniu. Martwiło ich również, że tracą miejsca parkingowe – na czas budowy, jak i po niej, bo D. Polowy oznajmił wyraźnie, że podziemny parking pod nowym budynkiem będzie na pewno płatny. – Pojedziemy parkować na wałach nad Odrą – ironizowali mieszkańcy.

To, co udało się ustalić na spotkaniu, to obietnica Dariusza Polowego, że gdy będzie już nabywca działki i ruszą prace projektowe, to dojdzie do rozmów architektów z mieszkańcami Piwnej, a ci opowiedzą im o swoich obawach i oczekiwaniach. Wstępnie ustalono, że Miasto – w ramach rekompensaty za uciążliwości dla Piwnej – sfinansuje nowe zagospodarowanie podwórza przy osiedlu, by mogło się tam pomieścić więcej aut niż obecnie. Trudno uwierzyć, ale aktualny parking umożliwia tam postój zaledwie 3 pojazdów, a mieszkańców jest ponad 150.

Kolejne rozmowy na temat Piwnej mają odbyć się pod koniec czerwca.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.