Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Konkursy bez radnych i urzędników?

24.05.2019 07:00 | 0 komentarzy | juk

Zawody wędkarskie, biegi przełajowe, konkurs rękodzieła oraz wokalny- to tylko zalążek propozycji konkursowych, jakie przygotowała gmina Marklowice na najbliższe tygodnie. Pojawiło się jednak pytanie, czy radni bądź urzędnicy powinni brać w nich udział? - Widzę tu konflikt interesów - mówi jeden tamtejszych rajców.

Konkursy bez radnych i urzędników?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ciepłe dni i długie wieczory nadchodzą nieubłaganie. Wraz z nimi rozpoczyna się sezon festynów, pikników i innych imprez plenerowych. W Marklowicach wiąże się to z szeregiem różnorodnych konkursów organizowanych przez gminę. Podczas majowego łączonego posiedzenia marklowickich komisji radna Ewa Skupień zaproponowała kolegom i koleżankom z ław - jak się później okazało - kontrowersyjny pomysł.

– Wnioskuję o wprowadzenie pewnego aneksu w regulaminach konkursów organizowanych oraz współorganizowanych przez naszą gminę. Stanowiłby on, że radni i pracownicy urzędu nie mogliby brać w nich udziału - mówiła radna Skupień. Podkreśliła, że w każdym szanowanym się konkursie takie zapisy istnieją. Z kolei zmianę proponuje na podstawie odbytych rozmów z mieszańcami. - Wydaje mi się, że kiedy sami bierzemy w tych imprezach czynny udział, to jest to trochę nie w porządku w stosunku do naszych mieszkańców - argumentowała radna Skupień. - Ludzi to po prostu w oczy kole - przekonywała.

Pomysł wywołał duże ożywienie wśród radnych. - To jest śmieszne. Dochodzimy do jakichś absurdów! Przecież my też jesteśmy mieszkańcami gminy - mówili. Tłumaczyli, że radny czy urzędnik, który bierze udział w jakimkolwiek konkursie, daje przykład innym, że warto, że jest fajnie i żeby też dołączył do zabawy. W efekcie pomysł radnej przepadł.

(juk)

Na początek cztery propozycje

Na najbliższe tygodnie gmina Marklowice wraz z Lokalną Grupą Działania „Morawskie Wrota” oraz Klubem Sportowym Forma z Wodzisławia Śl. przygotowały cztery konkursy. Udział w nich mogą wziąć nie tylko marklowiczanie, ale również mieszkańcy Godowa, Mszany, Gorzyc, Krzyżanowic oraz Lubomi. Zawody biegowe i nordic walking na dystansie 5 km i 10 km malowniczymi, szutrowymi, a także leśnymi traktami odbędą się 24 maja o godzinie 18.00. Start przy zbiorniku wodnym przy ul. Rzemieślniczej. Zawody wędkarskie „Taaaaaka ryba” odbędą się 25 maja na zbiorniku Źródlana Oaza. Chęć udziału w zawodach należy zgłosić do 23 maja. „Jeśli potrafisz pchaj się na afisz” to konkurs skierowany do wokalnych amatorów. Mogą w nim wziąć udział soliści i zespoły wokalne w trzech kategoriach wiekowych. Zaśpiewać można a cappella lub z podkładem. Konkurs odbędzie się 28 maja w auli Szkoły Podstawowej nr 1. Zainteresowani powinni zgłosić chęć wzięcia udziału w zabawie do 23 maja. „Stare rzeczy... daj im nowe życie!” zakłada nadanie nowej funkcjonalności starym przedmiotom. Jedna osoba może wystawić maksymalnie 3 prace. Udział w konkursie należy zgłosić do 13 czerwca. Szczegółowe zasady konkursów dostępne w regulaminach na stronie internetowej marklowickiego urzędu gminy.