Niedziela, 31 maja 2020

imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

RSS

Wojnowice świętują 115-lecie miejscowej szkoły [ZDJĘCIA]

15.05.2019 16:19 | 0 komentarzy | mad

- Cały rok szkolny 2018/2019 – to rok jubileuszu. Świętujemy 115-lecie funkcjonowania szkoły w obecnym miejscu, 85 lat od wybudowania drugiego skrzydła w budynku i 20 lat od dobudowania holu – mówiła w trakcie uroczystości dyrektor placówki Ewa Gotzmann.

Wojnowice świętują 115-lecie miejscowej szkoły [ZDJĘCIA]
„Dzieci są jak motyle na wietrze. Niektóre potrafią latać wyżej niż inne, ale każde z nich lata najlepiej jak może” – to motto, którym kieruje się placówka w Wojnowicach. Dlatego też dla przybyłych gości przygotowano upominek związany z tym hasłem. Na zdjęciu Wiktoria Kupka.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielka rodzina

W środę 15 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojnowicach uczczono trzy ważne daty, jednak tą najważniejszą był jubileusz 115-lecia. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: burmistrz Andrzej Strzedulla wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Gałkowskim, dyrektor rybnickiej delegatury Alicja Bartkowiak, nauczyciele, byli dyrektorzy placówki, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, absolwenci, rodzice oraz uczniowie.

- Jubileusz uświadamia nam, że czas odmierzany latami, łączy nas wszystkich w jedną wielką rodzinę – zauważała dyrektor Ewa Gotzmann. – Czasy, w których rozpoczynała działalność nasza szkoła, tak bardzo różnią się od dzisiaj. Dawniej nie było: telewizji, komputerów, internetu, telefonów komórkowych. Jednak mimo tego, szkoła wczoraj i dziś jest w pewnym sensie taka sama. Bo zawsze spotykają się w niej nauczyciele i uczniowie – mówiła dyrektor.

Gratulacje, kwiaty i występy

Spośród przybyłych gości głos zabrał m.in. burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla. – Cieszę się, że mogę być tutaj z wami. Takie wydarzenia są ważne, szczególnie dla małych społeczności – podkreślał A. Strzedulla. Chwalił również lokalną społeczność za to, że szkoła oprócz spełniania podstawowego celu, stała się także centralnym miejscem wsi. – To tutaj spotykają się organizacje, to tutaj organizuje się wiele inicjatyw społecznych. Dzięki zaangażowaniu rodziców ta szkoła wygląda pięknie – dopowiadał, dziękując wszystkim za takie działanie. Andrzej Strzedulla złożył również na ręce dyrektor kwiaty. – Myślę, że najlepszymi życzeniami dla samej jubilatki, czyli szkoły, będą słowa, aby było jeszcze mnóstwo okazji do kolejnych jubileuszy – zakończył.

Sołtys wioski Anna Kupka, składając życzenia, podzieliła się ze zgromadzonymi na uroczystości tekstem piosenki. Ułożyła go razem ze swoimi koleżankami i kolegami 20 lat temu, kiedy sama kończyła edukację w placówce. – „A szkoła nasza, tu w Wojnowicach świeci przykładem na gminę całą. Choć bardzo skromna, to nieułomna, bo wszyscy zawsze do niej lgną”. Tak było i jest. Życzę, aby tak pozostało – podkreślała sołtys.

Uroczystość przeplatana była programem artystycznym. Na zakończenie dyrektor szkoły zapowiedziała, że jubileusz placówki zakończy się wraz z końcem bieżącego roku szkolnego. Wtedy też zostanie odprawiona uroczysta msza święta w miejscowym kościele.


Z kart historii

Pierwsze wzmianki o szkole zamieszczono w kronice parafialnej w 1652 roku. Następne informacje znalezione w tym samym miejscu dotyczyły już objęcia posad przez poszczególnych nauczycieli. W 1811 roku została zbudowana w Wojnowicach szkoła z drewna, a do roku 1844 była już z cegły. Do 1903 roku placówka mieściła się obok kościoła. Bo w latach 1902-1903 zaczęto budować budynek szkoły znajdujący się w obecnym miejscu, czyli przy ulicy Akacjowej. W latach 1931/1932 w obiekcie dobudowywano drugie skrzydło, oddano go do użytku w 1933 roku. W 1999 roku wybudowano najnowszą część szkoły, czyli duży hol z szatniami i toaletami (wcześniej WC mieściło się na dworze). W 2001 roku w wyniku połączenia przedszkola i szkoły podstawowej powstał Zespół-Szkolno Przedszkolny i taką funkcję pełni do dzisiaj.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.