Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

19. Eko-Wystawa w Pietrowicach Wielkich. Eksperci polecają biomasę i pellet

Pierwszy dzień Wystawy - sobota 11 maja - rozpoczął się, zgodnie z tradycją, od solidnej dawki teorii o stosowaniu ekologicznych paliw. W Centrum Społeczno - Kulturalnym przekazywali ją na swych prelekcjach zaproszeni eksperci. Przedstawiciel funduszu z Katowic podał najnowsze statystyki programu "Czyste powietrze". Wydarzenie poprowadził Tomasz Ciba.

19. Eko-Wystawa w Pietrowicach Wielkich. Eksperci polecają biomasę i pellet
8-letnia Maja Reichel pełniła ważną rolę podczas ceremonii otwarcia 19. Eko-Wystawy
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Ciekawą propozycję dla samorządów prezentował na konferencji dr Tomasz Mirowski, powołując się na przykład Gminy Skwawina w Małopolsce. Tamtejszy samorząd zamierza produkować ciepło z biomasy. Chce wykorzystywać do tego odpad zielony (trawy, gałęzie, liście), który jest zbierany od mieszkańców i przez służby zieleni miejskiej. - Gmina płaci firmom za zbiórkę i wywóz tych odpadów, a może to zagospodarować i czerpać energię – tłumaczył zebranym. Wykorzystanie zielonego paliwa jest aktualnie testowane dla kotłów klasy V. Jak podkreślał T. Mirowski, skończyłby się problem z wypalaniem traw.

Gmina Skawina chce stworzyć wirtualną sieć ciepłowniczą, opartą na dowozie paliwa z biomasy do poszczególnych gospodarstw. Każde będzie wyposażone w gminny system opomiarowania zużycia tego paliwa. Testem mają być objęte 102 gospodarstwa. Gmina będzie miała własne źródło ciepła.

Adam Nocoń zachęcał do ogrzewania z wykorzystaniem pelletu. Podkreślał, że ważne aby był to certyfikowany pellet, którego w Polsce jest produkowanych 1,2 mln ton (na 20 mln ton w Europie).

W materiałach wideo można obejrzeć część wystąpienia dr Tomasza Mirowskiego; omówienie programu "Czyste Powietrze" przez Mariusza Wasika z WFOŚiGW oraz pełną relację z oficjalnego otwarcia Eko-Wystawy przez lokalnych polityków.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kotły (81.190. * .204) 29.05.2019 14:41
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~targofica (217.99. * .120) 12.05.2019 09:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

stare zgrane twarze,nawet młody członek już się zdążył wpisać w tę konwencję.
polny z koalicjantem poza jakimkolwiek rankingiem.
tego kto te targi wymyślił nie widać na fotach.tradycyjnie już sie wszyscy z wszystkimi pokłócili?

~Nonie (188.146. * .149) 12.05.2019 00:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

I po co tu było wstawiać 100 ujęć twarzy Polowego??

erwin 11.05.2019 21:34

porażka gminy, kampania robi swoje. Pani Kloc przegięła, jajka mam w gotowości ....