Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

Budowa Zbiornika Racibórz idzie pełną parą - zobacz zdjęcia z placu budowy

10.05.2019 15:19 | 0 komentarzy | żet

700 osób, hałdy materiałów budowalnych i masa ciężkiego sprzętu - tak wygląda obecnie plac budowy Zbiornika Racibórz Dolny.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbiornik Racibórz Dolny zostanie oddany do użytku na początku 2020 r. Takie zapewnienie złożył dziś (10.05.2019 r.) w obecności dziennikarzy Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. RZGW w Gliwicach to część Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W budowie Zbiornka Racibórz RZGW pełni funkcję inwestora.

Dobrej myśli co do terminu zakończenia budowy są również przedstawiciele obecnego wykonawcy czyli firmy Budimex, która w grudniu 2017 r. przejęła plac budowy po wcześniejszym wykonawcy zbiornika - hiszpańskim Dragadosie.

Dodajmy, że RZGW Gliwice oraz Dragados pozostają w sporze. Inwestor oraz były wykonawcy formułują wzajemne roszczenia. Sprawa zostanie rozstrzygnięta na drodze sądowej*.

Zbiornik gotowy w 63,9%

Zaawansowanie rzeczowe budowy zbiornika wynosi 63,9% (stan na 31.03.2019 r.). Zapora czołowa z obiektami jest gotowa w 67%, zapora lewobrzeżna została wykonana w 69%, zaawansowanie budowy zapory prawobrzeżnej wynosi 68%, natomiast zaplecze eksploatacyjne zbiornika zostało wykonane w 75%. Zaawansowanie prac przy zagospodarowaniu czaszy zbiornika wynosi 56%.

Nowe koryto Odry i Psiny

Podczas majówki przepuszczono Odrę miejską przez fragment nowego koryta i zasypano jego starą część. Tymczasem trwa jeszcze budowa nowego koryta drugiej odnogi rzeki. To właśnie nim będzie przepływać większość wód Odry przez budowlę przelewowo-spustową w zaporze czołowej, by następnie połączyć się się z kanałem Ulgi.

W lipcu mają zostać również zakończone prace przy budowie nowego koryta Psiny.

Co dalej ze śluzą i drogami rowerowymi?

Co dalej ze śluzą przy Rafako oraz ścieżkami rowerowymi na raciborskich wałach przeciwpowodziowych? Przedstawiciele RZGW wyjaśniają, że śluza zostanie rozebrana. Aktualnie kontynuowane są rozmowy z władzami miasta w sprawie budowy kładki pieszo-rowerowej, która uzupełni lukę w opasającej Racibórz drodze rowerowej, powstałą po planowanej rozbiórce śluzy.

Rozmowy dotyczą też przyszłego wykorzystania korony wałów Zbiornika Racibórz dla wytyczenia kolejnych dróg rowerowych. To przedsięwzięcie będzie mogło zostać zrealizowane dopiero po upływie okresu trwałości projektu unijnego, z którego współfinansowana jest budowa zbiornika, tj. pięciu lat liczonych od daty zakończenia budowy.

Więcej o budowie Zbiornika Racibórz Dolny już we wtorek w nowym numerze "Nowin Raciborskich".


W załączniku prezentacja przygotowana przez przedstawiciela inżyniera kontraktu na potrzeby spotkania z dziennikarzami:

Zbiornik_Racibórz_2019_05_10_prezentacja [PDF]

Poprzedni wykonawca zbiornika – hiszpański Dragados – został wybrany w 2013 roku. Budowa zbiornika miała wtedy kosztować 936 mln zł. Opóźnienia w realizacji prac oraz rosnące żądania finansowe sprawiły, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach odstąpił od umowy z Dragadosem. Stało się to w październiku 2016 roku. Ostatni przedstawiony przez Dragados cennik zakładał zwiększenie nakładów na budowę zbiornika do kwoty 1,8 mld zł. Do tego czasu wykonano połowę z zaplanowanych prac.

W listopadzie 2017 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował, że w wyniku rozstrzygnięcia przetargu przeprowadzonego według procedur Banku Światowego na dokończenie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny udzielono zamówienia konsorcjum firm Budimex S.A. (lider) oraz Ferrovial Agroman S.A. (partner). Kwota przyznania kontraktu wyniosła 903 865 798,00 zł.