Sobota, 29 lutego 2020

imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

RSS

Ktoś w Budziskach truje zwierzęta?

10.05.2019 13:24 | 0 komentarzy | mad
Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 18:42

TEKST AKTUALIZOWANY

- Mieszkańcy Budzisk uważajcie na swoje psy i koty – przestrzega Krzysztof Sałajczyk, który poprosił redakcję Nowin o nagłośnienie problemu. Apel opublikował na swoim profilu na Facebooku. [AKTUALIZACJA: do problemu odniosła się policja oraz Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej].

Ktoś w Budziskach truje zwierzęta?
Zdjęcie poglądowe 
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzysztof Sałajczyk informuje, że znalazł na swojej posesji woreczek z różowym proszkiem. Po analizie miało okazać się, że to Bromadiolon*, czyli trutka na szczury i myszy. – Ktoś, wiedząc, że mamy małego pieska rzucił nam to na posesję, wiadomo, jakie skutki ma tego typu działanie – zauważa mieszkaniec Budzisk w gminie Kuźnia Raciborska. - Wiem, że to nie pierwszy tego typu przypadek w naszej miejscowości, proszę sobie wyobrazić, do jakiej tragedii doszłoby, gdyby taki woreczek znalazło małe dziecko? – kontynuuje.

Skontaktowaliśmy się z sołtysem, a zarazem radnym miejskim z Budzisk Adrianem Juraszkiem. W rozmowie z Nowinami przyznał, że o całej sprawie słyszał. Zauważa, że problem nagłaśnia za pośrednictwem mediów społecznościowych. Potwierdził również informację, że już wcześniej we wiosce miały miejsce podobne tego typu sytuacje. Pierwsza sprawa dotyczyła odnalezionych trzech martwych kotów na jednej z posesji, z kolei dwa tygodnie temu po dwudniowej chorobie padł pies. – Zwierzęta prawdopodobnie czymś się zatruły – przypuszcza A. Juraszek.

Od policjantów dowiedzieliśmy się natomiast, że nikt w tej sprawie nie złożył do nich zawiadomienia, dzielnicowy podjął jednak działania prewencyjne. - Komisariat Policji w Kuźni Raciborskiej nie został poinformowany o takowym przestępstwie, w związku z powyższym nie prowadzi żadnych czynności procesowych. Opisana sytuacja znana jest kuźniańskim mundurowym w formie tzw. plotki. W związku z tym dzielnicowy podjął już prewencyjne działania polegające na spotkaniach z sołtysami celem omówienia działań współpracy w razie wystąpienia podobnego przestępstwa - mówi portalowi nowiny.pl komisarz Mirosław Szymański z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Do problemu odniósł się również Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej. - W związku z pojawiającymi się informacjami o podrzucaniu preparatu deratyzacyjnego na nieruchomości w Budziskach, prosimy mieszkańców naszej gminy, a w szczególności mieszkańców Budzisk o ostrożność i kontrolowanie swoich posesji – napisała wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk w specjalnie wystosowanym komunikacie. - O każdym przypadku proszę zawiadamiać sołtysa lub dzielnicowego komisariatu policji w Kuźni Raciborskiej – apeluje zastępczyni burmistrza Pawła Machy.

*Bromadiolon - jak podaje serwis poradnikzdrowie.pl - to środek gryzoniobójczy. Trutki z bromadiolonem mają za zadanie działać z kilkudniowym opóźnieniem - powodując krwotoki wewnętrzne, doprowadzają do śmierci zwierzęcia.


Apel mieszkańca 

Ludzie:

Adrian Juraszek

Adrian Juraszek

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej