środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Wójt Andrzej Wawrzynek: Spalarnia śmieci to dobry pomysł

09.05.2019 07:00 | 8 komentarzy | mad

Z wójtem Pietrowic Wielkich Andrzejem Wawrzynkiem rozmawiamy o zbliżającej się Eko-Wystawie. XIX edycję wydarzenia zaplanowano na najbliższy weekend. Wystawa od jej zarania pokazuje innowacje w systemach grzewczych. Czy nadszedł już czas by legalnym paliwem stały się odpady?

Wójt Andrzej Wawrzynek: Spalarnia śmieci to dobry pomysł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Na co podczas tegorocznej edycji chcecie szczególnie zwrócić uwagę?

– Najważniejszym tematem, z którym mierzy się każdy samorząd, jest walka z niską emisją. Musimy mieszkańcom ten temat przybliżać. Myślę więc, że głównym mottem Eko-Wystawy są właśnie odnawialne źródła energii. Niska emisja to poważny problem. Jako samorząd nie tylko przekonujemy do zmian, ale sami je wprowadzamy. Przykładem może być remont naszego urzędu gminy. W tym roku jeszcze nie zdążymy z jego finalizacją, ale podczas następnej edycji będzie można na własne oczy zobaczyć ekologiczne rozwiązania.

– Eko-Wystawy w Pietrowicach Wielkich rozpoczynały się od promowania pieców na ekogroszek. Czasy się jednak zmieniły. Teraz promujecie inne rozwiązania. Wydarzenie przechodzi więc pewną transformację.

– Jeżeli chodzi o ekogroszek to mamy jeden problem – cena. Początkowo kosztował 250 – 300 złotych, teraz to już prawie 700 złotych. Jako gmina przeszliśmy również pewien problem na koniec 2018 roku. Dwa piece, ze względu na stopień zużycia w naszych świetlicach wysiadły. Zgodnie z parametrami musieliśmy zamontować piece odpowiedniej klasy, które kosztowały 17 tysięcy złotych. Wymieniliśmy je, następnie ogłosiliśmy przetarg na ekogroszek, później okazało się, że piece nie chciały działać – chodziło o jakość tych paliw. Należy pamiętać, że my jako samorządy możemy ludzi namawiać do zmian, wprowadzać programy. Nie jesteśmy jednak w stanie kontrolować składowisk opałowych, które zaopatrują naszych mieszkańców w paliwa, których jakość jest fatalna. Ekologiczne zmiany są kosztowne, sam to przechodzę. Poprzez Eko-Wystawę chcemy mieszkańców do tego przygotować. Prowadzimy programy dopłat. Zaplanowaliśmy razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wymianę 50 pieców. Najpierw była duża kolejka mieszkańców, teraz ludzie rezygnują i przenoszą na później. Chcemy jednak podkreślić, że nie ma ustępstwa od zmian. Aby żyć zdrowiej, nie mieć problemu smogu, należy dokonać stosownej wymiany. Chcemy ludzi edukować, ta godzina nadchodzi. Jeżeli nie dokona się stosownej wymiany, będzie płaciło się kary.

– Pietrowice Wielkie były liderem, jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tak gmina poradziła sobie z problemem skanalizowania gminy, bo budowa tradycyjnej kanalizacji byłaby wysoce nieopłacalna, gdyż Pietrowice Wielkie są bardzo rozległe. Z gazyfikacją gminy wydaje się, że problem może być podobny. Co wójt sądziłby np. o budowie małych, sołeckich spalarni odpadów i tak zapewnienie ciepła sieciowego mieszkańcom?

– Za spalarnią jestem jak najbardziej. Do tego są potrzebne jednak drogie instalacje. Obserwuję rynek, obecnie nie ma możliwości budowy małych spalarni. Sam pomysł jest dobry. Uważam, że zbiorowe spalanie w odpowiednich instalacjach, przy odpowiedniej kontroli zdaje efekt. Myślę jednak, że gmina nie byłaby w stanie sama udźwignąć takiego pomysłu, szybciej działając w obrębie powiatu. Na temat spalarni jest jednak niska świadomość społeczna. Mieszkaniec produkuje śmieci, ale już się nie interesuje, co można z tymi śmieciami zrobić.

– W tym roku odbędzie się XIX edycja Eko-Wystawy, za rok już XX. Macie już jakiś zarys zmian? Szykuje się coś w tej kwestii?

– Tak, będą zmiany. Nie chcę na razie zdradzać szczegółów, jednak coś chcemy dołożyć programowo.

Rozmawiał Dawid Machecki

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.