Czwartek, 9 kwietnia 2020

imieniny: Mai, Dymitra, Dobrosławy

RSS

Radni chcą kolei do Jastrzębia

13.05.2019 07:00 | 34 komentarze | Magdalena Kulok, Artur Marcisz

Wodzisławscy radni chcą przywrócenia połączenia kolejowego między Wodzisławiem i Jastrzębiem. Większością głosów przyjęli apel w tej sprawie. Sceptyczny był prezydent Mieczysław Kieca. Powód? Spora część dawnej linii kolejowej pomiędzy tymi dwoma miastami jest obecnie trasą rowerową wybudowaną za unijne pieniądze. A za trwałość tego projektu odpowiadają samorządy, m.in. Godów.

Radni chcą kolei do Jastrzębia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Koleje są sceptyczne

Mieczysław Kieca poruszył jeszcze jeden wątek. Chodzi o treść pisma wystosowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. W piśmie tym PKP odnosi się do transportowych projektów inwestycyjnych. W tym do planów otworzenia linii kolejowej Jastrzębie–Żory–Katowice. W piśmie tym czytamy: „Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przesłanym w styczniu opcja połączenia Jastrzębia z Katowicami przez Wodzisław Śląski może być rozpatrywana jako jeden z wariantów. Jednakże Województwo Śląskie wskazuje, że w przypadku połączenia Jastrzębie–Katowice czas przejazdu nie może przekroczyć jednej godziny”. – Takie było wskazanie Województwa Śląskiego ze stycznia. Jeśli popatrzymy na prędkość transportową, to nie ma technicznej możliwości uzyskania przejazdu poniżej 60 minut na odcinku Katowice–Jastrzębie przez Wodzisław – powiedział prezydent. Dodać do tego należy, że również samo PKP PLK nie ujęło rewitalizacji linii kolejowej z Jastrzębia do Wodzisławia na liście priorytetów inwestycyjnych do roku 2023, choć taki okres realizacji zakłada program „Kolej +”. W marcu mówiła o tym naszej gazecie Katarzyna Głowacka, z biura prasowego PKP PLK S.A. Zaś Szymon Huptyś rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury przypomniał w wywiadzie dla naszej gazety, że realizacja inwestycji będzie możliwa na wniosek i przy współudziale finansowym samorządu (minimum 15% wartości projektu kwalifikującej się do wsparcia), co stanowi obligatoryjny wymóg.

W świetle tego wszystkiego, chyba retoryczne jest pytanie o jakąkolwiek szansę na odbudowę linii z Jastrzębia do Wodzisławia?

Magdalena Kulok, Artur Marcisz

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.