środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Rośnie liczba pracujących cudzoziemców na Śląsku

27.04.2019 19:00 | 5 komentarzy | red

Już prawie 600 tysięcy cudzoziemców płaci w Polsce składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W województwie śląskim ta liczba przekroczyła 51 tysięcy osób. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Rośnie liczba pracujących cudzoziemców na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrosła na koniec lutego 2019 roku do 584 tys. w skali kraju. Ten wzrost odnotowano także w śląskich oddziałach ZUS. Gdy na koniec stycznia w naszym województwie do ubezpieczeń zgłoszonych było ponad 49 tys. osób innej narodowości, to pod koniec lutego liczba ta wzrosła o 2051 osób, do ponad 51 tys.

– Najwięcej pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w naszym regionie zgłoszonych jest w oddziale ZUS w Chorzowie, bo ponad 10,3 tysiąca osób, najmniej w sosnowieckim oddziale, bo prawie o połowę mniej, czyli 5,2 tysiąca - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wśród cudzoziemców płacących składki w ZUS, najwięcej jest Ukraińców, zarówno w skali całego kraju, jak i w województwa śląskiego. W Polsce legalnie pracuje już 431 tysięcy obywateli Ukrainy, natomiast w województwie śląskim to 42 tys. osób. Białorusini są drugą najliczniejszą grupą pracowników z zagranicznym paszportem zarówno w kraju (ponad 35 tys.), jak i w województwie śląskim ( 1157). Trzecią społecznością co do liczby zgłoszonych osób w śląskich oddziałach ZUS są Gruzini - 988 osób. Wśród zagranicznych pracowników nie brakuje przedstawicieli tak odległych krajów jak: Tanzania, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, czy Panama, Nowa Zelandia, Kostaryka, czy Brazylia.

Ponad 2/3 wszystkich cudzoziemców to mężczyźni, z czego najwięcej znajduje się w przedziale wiekowym 25-29 lat. Jeżeli chodzi o kobiety to ponad 18% jest w wieku 30-35 lat.

– Na niecałe 584 tys. ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, aż 352 tys. nie przekroczyło 40 roku życia. Z tego grona, ponad 100 tys. osób to ludzie między 25. a 29. rokiem życia. Ponad 13,8 tys. aktywnych zawodowo cudzoziemców to osoby, które ukończyły 60 lat i więcej - dodaje rzeczniczka.

58% legalnie pracujących cudzoziemców jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Obcokrajowcy zatrudniani są głównie w takich branżach jak usługi administrowania i działalność wspierająca, to m.in. działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni (24,8 proc.); kolejne branże to przemysł i przetwórstwo (15,3 proc.) oraz budownictwo (12,4 proc.), a następnie transport i gospodarka magazynowa (11,7 proc.).

W skali kraju prawie 18 tys. obywateli innych państw prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Na Śląsku na prowadzenie własnego biznesu zdecydowało się ponad 1,2 tys. cudzoziemców, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy (236 osób), a tuż za nimi Włosi (91 osób).

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego