środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

Zatrzymano byłych dyrektorów kopalni. Mieli ustawiać przetargi

25.04.2019 18:08 | 0 komentarzy | acz

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie niegospodarności na szkodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Zatrzymano byłych dyrektorów kopalni. Mieli ustawiać przetargi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na polecanie prokuratora 16 kwietnia zatrzymano 5 osób, które po doprowadzeniu do prokuratury usłyszały zarzuty. Wśród zatrzymanych jest dwóch byłych Dyrektorów Kopalni Węgla Kamiennego KWK Centrum. Kolejna osoba Marek Cz. z uwagi na przeciwwskazania zdrowotne, co do zatrzymania stawił się na wezwanie i usłyszał zarzuty.

W toku postępowania prokuratorzy Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że w okresie od października do grudnia 2016 roku w Bytomiu dokonywano czynności polegających m.in. na działaniu na szkodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

W celu uzyskania korzyści majątkowej w postaci uzyskania zamówienia publicznego, sprawcy przygotowali noszącą pozory legalności i rzetelności dokumentację przetargową zamówienia publicznego o wartości prawie 7 milionów złotych. Ponadto przedłożyli za pośrednictwem innych osób nierzetelne i poświadczające nieprawdę dokumenty dotyczące przetargu.

Prokuratorzy ustalili, że dokumentacja ta była stworzona w celu preferencyjnego traktowania jednego z konsorcjum. Następnie na podstawie tej dokumentacji zawarto umowę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A czym wyrządzono szkodę w wysokości prawie 3 milionów złotych.

W toku postępowania prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zarzuty m.in. niegospodarności w wielkich rozmiarach kwalifikowane z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego oraz utrudnienia lub udaremnienia przetargu kwalifikowane z art. 305 par. 1 kodeksu karnego. Kolejne zarzuty dotyczyły również przedłożenia za pośrednictwem innych osób nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów kwalifikowane z art. 297 par. 1 kodeksu karnego. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą od 10 lat pozbawienia wolności.

(acz)