Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Autobusowa umowa powiatu z Wodzisławiem tylko do wakacji. Co potem?

25.04.2019 14:58 | 1 komentarz | mak

Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. podał jak będzie wyglądać sieć komunikacyjna połączeń powiatowych po wygaśnięciu umowy z Wodzisławiem. Szykuje się sporo zmian, ale wszystkie główne kierunki komunikacyjne zostaną utrzymane.

Autobusowa umowa powiatu z Wodzisławiem tylko do wakacji. Co potem?
Na zdjęciu po prawej Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w wodzisławskim starostwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

24 czerwca wygaśnie umowa z Wodzisławiem Śląskim, na podstawie której od lutego miasto wspierało powiatową linię autobusową nr 37, łączącą Godów z Nieboczowami przez Wodzisław Śl., Pszów i Syrynię. Pierwotnie umowa miała zostać zawarta na 5 lat, jednak prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca zdecydował o jej skróceniu i rozpisaniu przetargu na dodatkowe na linie miejskie.

Zmiana polityki miasta w tym zakresie spowodowała, że w starostwie przeprowadzono analizę kosztów utrzymywania pozostawionej bez wsparcia finansowego linii. Zdecydowano też o racjonalizacji wydatków. Do dzielnic Wodzisławia Śl.: Kokoszyc, Zawady i Wilchw dojeżdżać bowiem będą autobusy miejskie. Nie ma więc potrzeby dublować ich przewozami powiatowymi.

W miejsce linii 37 dla mieszkańców Bukowa, Nieboczów i Syryni pojawi się nowa linia nr 42. Połączy ona te miejscowości z Wodzisławiem Śląskim przez tzw. Pszowskie Doły. Z autobusów skorzystają także uczniowie dojeżdżający do szkoły podstawowej w Syryni.

– Mieliśmy dużo sygnałów pasażerów, że należy zachować połączenie Syryni z Pszowem. Jednocześnie mieszkańcy ul. 3 Maja skarżyli się na znaczną odległość do przystanku PKS. Wraca więc linia, która kilka lat temu została zawieszona przez Pszowskie Doły – tłumaczy Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu wodzisławskiego starostwa.

Inaczej wygląda sprawa na odcinku z Wodzisławia Śl. do Godowa. Linię nr 37 w całości „wchłonie” istniejąca linia nr 38, która zostanie uzupełniona o dodatkowe kursy. Ponadto wszystkie przejazdy będą docierać do Gołkowic, zaplanowano bowiem zmianę lokalizacji pętli. Autobusy zamiast zawracać przy Urzędzie Gminy w Godowie lub na skrzyżowaniu w Żabkowie, w kurs powrotny ruszą z parkingu przy ulicy Celnej Gołkowicach (rejon przejścia granicznego). Zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa. Obok budynku urzędu gminy zawracanie autobusu stało się niebezpieczne ze względu na parkujące tam pojazdy.

Schemat linii komunikacyjnych w przewozach powiatowych, który będzie obowiązywać od pierwszego dnia wakacji można pobrać na stronie internetowej starostwa powiatowego. Uwagi dotyczące komunikacji powiatowej można przysyłać na: autobusy@powiatwodzislawski.pl

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.