Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Cztery przypadki zachorowań na odrę

25.04.2019 18:30 | 2 komentarze | żet

Od 2006 r. raciborski sanepid nie odnotował ani jednego przypadku zachorowania na odrę. Sytuacja zmieniła się na gorsze w tym roku.

Cztery przypadki zachorowań na odrę
Zdjęcie poglądowe dziecka chorego na odrę z charakterystyczną wysypką (źródło: wikipedia/domena publiczna).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu odnotowała w 2019 r. cztery przypadki zachorowań na odrę. Nie udało się ustalić, skąd dokładnie przywędrowała do nas ta choroba. Istnieje domniemanie, że wirus trafił do Raciborza razem z obywatelami Ukrainy, gdzie upadł system szczepień i rocznie notuje się kilkadziesiąt tysięcy przypadków zachorowań na odrę. Jednak pozostaje to tylko domniemaniem.

Przypadki zachorowań odnotowane przez raciborski sanepid miały związek z brakiem szczepień dzieci, które następnie zaraziły wirusem swoich rodziców. W jednym przypadku zarażony odrą mężczyzna wyjechał na szkolenie, co skończyło się objęciem kwarantanną 23 osób, które razem z nim uczestniczyły w kursie.

– Z wiekiem odporność na odrę może spadać, dlatego warto wykonać szczepienia przypominające – radzi Karina Talabska, kierownik PSSE w Raciborzu.


Jak można zarazić się odrą?

Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Osoba chora kaszle i kicha, zarażając w ten sposób osoby w swoim otoczeniu. Chory może zarazić w ten sposób osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko odrze. Mogą to być również osoby dorosłe, które dorastały przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień i nie przeszły tej choroby w dzieciństwie.

W pierwszym okresie choroby odra objawia się gorączką, kaszlem i katarem, w drugim okresie na ciele pojawia się wysypka. Samo przechorowanie odry nie jest groźne, groźne są powikłania, które powoduje odra. Należą do nich m.in. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu czy podostre twardniejące zapalenie mózgu (może ujawnić się dopiero po wielu latach od pierwotnego zachorowania na odrę, objawia się postępującym regresem funkcji psychicznej, motorycznej, zaburzeniami mowy, może prowadzić do śmierci).

Obecnie szczepionka przeciw odrze podawana jest w dwóch etapach. Szczepienie podstawowe odbywa się pomiędzy 13. a 15. miesiącem życia. Druga dawka (przypominająca) podawana jest po ukończeniu 5. roku życia. Branżowy portal Medycyna Praktyczna podaje, że skuteczność pierwszej dawki szczepionki sięga 93 proc., po podaniu drugiej dawki efektywność szczepionki przeciwko odrze wzrasta do 97 proc.

Szczepionka przeciwko odrze jest tzw. szczepionką skojarzoną, tzn. że w jednej szczepionce znajdują się składniki przeciwko odrze, śwince oraz różyczce. Darmowymi szczepieniami ochronnymi objęte są wszystkie osoby do 19. roku życia.