Poniedziałek, 24 czerwca 2019

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Jak się zmienia moda na spędzanie długich weekendów?

24.04.2019 09:16 | 0 komentarzy | EK

Kiedyś festyn, potańcówka lub piknik – dziś wypad do Tokio, wspinaczka w Alpach, a nawet objazd Kalifornii. Polska tradycja spędzania długich majowych weekendów sięga dwudziestolecia międzywojennego, jednak sposób spędzania tych kilku wiosennych dni zmienia się z roku na rok.

Jak się zmienia moda na spędzanie długich weekendów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polacy wyjeżdżają na majówki już od międzywojnia. Oczywiście w początkach wolnej Polski trudno było mówić o dalekich wyjazdach ze względu na kiepski stan dróg i ograniczone finanse i możliwości transportu. Samochód dopiero powoli stawał się dostępnym środkiem transportu. Miejsca, gdzie decydowano się spędzać czas wolny, musiały zatem być położone blisko domu. Stąd najbardziej popularne były pikniki i festyny organizowane w parkach lub nad pobliską rzeką. Często decydowano się również na dalsze spacery i wycieczki w tereny zielone. Popularnością cieszyły się też potańcówki. Majówka – podobnie jak dziś – często stawała się też momentem, w którym inaugurowano sezon rowerowy. Oczywiście wiązała się też z obchodami ważnych wydarzeń politycznych.

W czasach PRL obchody przybrały bardziej zorganizowaną formę pochodów pierwszomajowych, w których brały udział całe rodziny. Jak wynika z badań z tamtych czasów, na wiosenne wyjazdy za miasto decydowało się wówczas około 15 procent respondentów. Na pewno wypady na łono natury cieszyłyby się większą popularnością gdyby Polacy mieli własne samochody, a transport publiczny był w lepszym stanie. Tak jednak nie było, co znacząco utrudniało poruszanie się. Różne też było nastawienie osób rządzących do tego typu rozrywki, które zmieniało się w zależności od momentu w życiu politycznym PRL. Dlatego znakomita większość osób zostawała w domach oglądając telewizję, uczestnicząc w imprezach sportowych, a także poświęcając czas na pielęgnowanie roślin. Badania pokazują także, że ponad 50 procent Polaków marzyła o tym, by spędzać weekendy na własnej działce.

O ile w kwestii posiadania działki za miastem wiele się nie zmienia, co szczególnie doceniają rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, o tyle w dzisiejszych czasach Polacy są już bez wątpienia dużo bardziej mobilni. Pierwsze, majowe dni spędzamy najczęściej u rodziny lub znajomych (blisko 25% ankietowanych), a także na działce (22% badanych). Jedynie 23% osób spędza majówkę w domu. Majówka jest też często okazją do wykorzystania urlopu, dzięki czemu zyskujemy nawet tydzień wolnego. Taki wiosenny urlop spędzamy najczęściej w Polsce. Najchętniej wybieramy góry, co wynika między innymi z warunków pogodowych na początku maja. Prawie tak samo chętnie wybieramy wypoczynek nad jeziorem, ale już nieco rzadziej wyjeżdżamy nad morze. Kiedy już wyjedziemy lubimy grillować, zwiedzać i podróżować, udzielać się towarzysko, a także uprawiać różnego rodzaju sporty. Popularnością podczas dni wolnych cieszy się również majsterkowanie oraz słuchanie muzyki. Wiele z nas nadrabia podczas majówki zaległości w zakresie lektury książek.

Dla około 7% Polaków majówka wiąże się z wyjazdem za granicę. Wyjazdy poza granice kraju są tym bardziej popularne im mniej dni urlopu należy wziąć, by odpoczywać łącznie 7 lub 9 dni. Wszystko zależy zatem od kalendarza. Jeżeli rozkład dni nam sprzyja – najczęściej, podobnie jak w wakacje, wybieramy wyjazdy do Grecji, Hiszpanii i Turcji. Miejsca te są o tej porze roku już wystarczająco ciepłe, a ponadto dzielą je od Polski około 3 godziny lotu samolotem. Nieco dłużej trzeba już lecieć na Wyspy Kanaryjskie, gdzie lot trwa już około 6 godzin. Niezależnie od czasu, który musimy poświęcić na podróż - zagraniczne kurorty kuszą Polaków relatywnie niskimi cenami poza sezonem. W długi weekend chętnie zwiedzamy również zagraniczne miasta takie jak Barcelona, Rzym, Londyn czy Lizbona. Tu nie ma zaskoczenia, chociaż coraz wyżej na liście miast, które chętnie odwiedzają Polacy podczas majówki jest też Tel Awiw, co wynika m.in. z atrakcyjnej cenowo i godzinowo siatki połączeń lotniczych z tym miastem.

Chociaż z roku na rok coraz częściej spędzamy majówkę oraz inne wolne dni w roku za granicą, towarzyszą nam związane z tymi wyjazdami różne obawy np. o dodatkowe, nieprzewidziane koszty wyjazdu. Boimy się też, że się rozchorujemy lub zostaniemy okradzeni. Martwimy się też już przed wyjazdem o to, że będziemy musieli go odwołać z przyczyn zawodowych lub rodzinnych. Zapewne z tego względu chętnie decydujemy się na polisy podróżne, które podczas zagranicznych wojaży zapewniają finansowe wsparcie i bezpieczeństwo. Wśród towarzystw ubezpieczeniowych, w których często kupujemy polisty turystyczne znajduje się m.in. Grupa Europa. Tu najczęściej wybieramy ubezpieczenia turystyczne dostosowane do naszych wyjazdowych potrzeb, czyli ogólne ubezpieczenie turystyczne pokrywające m.in. koszty leczenia, ratownictwa i transportu, a także NNW, pomoc w podróży oraz OC. Inną chętnie kupowaną polisą jest ubezpieczenie dedykowane osobom wyjeżdżającym do USA, a także ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Ubezpieczenie podróży przez internet jest konikiem turystów podróżujących indywidualnie, którzy nie mają zapewnionej tego typu polisy przez biuro podróży w związku z czym decydują się na taki zakup samodzielnie i często finalizują zakup na ostatnią chwilę przed wyjazdem.

Tekst sponsorowany