Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

Remont starego familoka będzie droższy

28.04.2019 07:00 | 0 komentarzy | juk

Stary familok przy ul. Korfantego w Radlinie już niebawem zyska zupełnie nowe oblicze i funkcję. Do końca marca przyszłego roku powstanie tam Centrum Usług Społecznych (CUS). Remont budynku będzie jednak droższy, niż początkowo urzędnicy zakładali.

Remont starego familoka będzie droższy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Modernizacja starego familoka przy ul. Korfantego jest finansowana przede wszystkim z pieniędzy zewnętrznych. Magistrat pozyskał prawie 2 mln zł. Środki zostały przekazane z puli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 1,68 mln zł oraz budżetu państwa - 202,7 tys. zł. Na remont budynku w sumie zabezpieczono w budżecie miasta 2,05 mln zł. Okazało się jednak, że pieniędzy jest za mało. Na ostatniej sesji radlińscy radni zdecydowali o dołożeniu ćwierć miliona zł.

Zabrakło pieniędzy

Po raz pierwszy przetarg na adaptację budynku na potrzeby CUS-u ogłoszono w lutym. Został on jednak unieważniony, ponieważ nie złożono żadnej oferty. W efekcie urzędnicy na początku marca powtórnie uruchomili postępowanie przetargowe. - Wpłynęły dwie ofert. Niestety obie przekraczały środki, które zagwarantowaliśmy na ten cel - mówi burmistrz Barbara Magiera. Oferty opiewały na kwoty 2,17 mln i 2,09 mln zł. Do najtańszej oferty zabrakło 45 tys. zł. Na ostatniej sesji radlińscy radni zdecydowali jednak o dołożeniu aż 250 tys. zł. Skąd taka duża kwota? - Zwiększenie o 250 tys. zł wynika z konieczności zaspokojenia wszelkich potrzeb finansowych dla realizacji całości zadania - tłumaczy pani burmistrz.

Będzie placówka kulturalno-społeczna

Na parterze przyszłego CUS-u będzie funkcjonował mały lokal gastronomiczny. Z kolei pomieszczenia położone na wyższych kondygnacjach będą dostosowane na potrzeby prowadzenia różnych zajęć kulturalnych, rozwijających pasje młodzieży. Działalność placówki ma skupiać się na integracji mieszkańców, zwłaszcza tych zagrożonych wykluczeniem społecznymi. Zakres prac adaptacyjnych obejmuje gruntowną przebudowę budynku, w tym m.in. jego ocieplenie od wewnątrz, czyszczenie zabytkowych elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, pokrycia dachu oraz wykonanie nowych instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Ponadto dobudowany zostanie szyb windowy z platformą dla osób niepełnosprawnych. Będzie również zagospodarowany terenu wokół budynku. Do końca marca przyszłego roku remont ma zostać ukończony.

(juk)