Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Będzie znacznie drożej. Od lipca nowe stawki za śmieci

24.04.2019 13:00 | 1 komentarz | juk

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami od lipca wzrosną opłaty za odbiór śmieci w Pszowie. O ponad 70 proc. - Ziścił się nasz czarny scenariusz - mówią władze miasta.

Będzie znacznie drożej. Od lipca nowe stawki za śmieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z końcem czerwca wygaśnie umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów, którą miasto ma podpisaną z rydułtowską spółką Naprzód. Urzędnicy kilka tygodni temu ogłosili przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy zadania. W toku postępowania ofertę zgłosiło tylko jedno przedsiębiorstwo - firma Naprzód. To ona ponownie będzie świadczyć swoje usługi (wyceniła wartość zadania na prawie 8 mln zł) na terenie Pszowa przez kolejne dwa i pół roku.

Stawki za śmieci w górę

Wzrost opłaty za odbiór śmieci najdotkliwiej odczują ci, którzy śmieci nie segregują. Zamiast dotychczasowych 24 zł, od lipca prawdopodobnie zapłacą już 41 zł. Te gospodarstwa domowe, w których prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, również nie mają powodów do zadowolenia. Wszystko wskazuje na to, że zapłacą już 20,5 zł za osobę, czyli aż o 8,5 zł więcej niż aktualnie. Stosowną uchwałę w sprawie nowych stawek podejmą radni na najbliższej sesji.

Nowe kolory

Przy okazji podpisania nowej umowy, mieszkańców Pszowa czeka przede wszystkim wprowadzenie nowych zasad segregacji śmieci. - Odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka, zostaną podzielone na dwie frakcje. Do niebieskiego trafi papier. Z kolei żółty kolor będzie przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne - mówi Monika Załęska, starszy specjalista referatu inwestycji, gospodarki komunalnej i nieruchomości z pszowskiego magistratu. Niezmiennie szkło bezbarwne i kolorowe trafi do zielonych pojemników i worków. Natomiast odpady bio i zielone - do brązowych.

Zielone odbiorą sprzed posesji

Ważna zmiana dla mieszkańców będzie dotyczyć wywozu bioodpadów. Dotychczas gmina sprzed nieruchomości odbierała tylko odpady kuchenne. Zielone mieszkańcy byli zobligowani dowozić samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Od lipca również te odpady będą zabierane sprzed nieruchomości. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej otrzymają od firmy wywożącej śmieci worki żółte, niebieskie, zielone oraz brązowe z napisem bio. W worki brązowe na odpady zielone będą musieli zaopatrzyć się samodzielnie.

(juk)