Piątek, 7 sierpnia 2020

imieniny: Doroty, Kajetana, Donata

RSS

Ponad 4 miliony na rozbudowę urzędu miasta

24.04.2019 07:00 | 16 komentarzy | mak

Urząd Miasta w Rydułtowach zostanie rozbudowany. Powstanie dodatkowe skrzydło budynku z windą i bezpieczną klatką schodową.

Ponad 4 miliony na rozbudowę urzędu miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plany związane z modernizacją i rozbudową rydułtowskiego urzędu miasta pojawiły się już kilka lat temu. Powód? Obecnie budynek urzędu nie jest dostosowany ani do potrzeb osób niepełnosprawnych, ani do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Na przeszkodzie w realizacji stał jednak brak środków. Wreszcie udało się zabezpieczyć pieniądze na inwestycję - łącznie 4,145 mln zł. Miasto ogłosiło przetarg. Zgłosiły się dwie firmy, które przedstawiły swoje oferty. Tańsza oferta opiewa na 4,149 mln zł, a więc tylko nieznacznie przekracza zaplanowany budżet. Brakującą różnicę miasto jest w stanie dołożyć. Teraz trwa sprawdzanie ofert pod kątem formalnym. Dopiero po tym etapie będzie wiadomo, czy miasto podpisze umowę z firmą, która zaproponowała najniższą cenę. Dla porównania - druga oferta to już 4,766 mln zł, czyli zdecydowanie więcej, niż planowało wydać miasto.

Firma, która wygra przetarg, będzie miała czas na realizację zadania do 30 września 2020 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty rozpoczną się w tym roku.

Co się zmieni?

W ramach inwestycji zostanie dobudowane dodatkowe skrzydło. Jeśli spojrzymy na obecny front budynku, to nowy segment zostanie zlokalizowany po prawej stronie. - Tak naprawdę rozbudowa urzędu jest reakcją na zalecenia straży pożarnej. Ma charakter dostosowania obiektu do przepisów przeciwpożarowych. Otrzymaliśmy wytyczne, które musimy spełnić, by zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom urzędu - mówi burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Obecnie brakuje bowiem drugiej klatki schodowej, która jednocześnie byłaby drogą ewakuacji. Taka klatka powstanie w nowej części. Prócz tego pojawi się winda. - Niestety obecnie osoba niepełnosprawna ma problem, by dostać się do urzędu - przyznaje burmistrz Rydułtów. Budowa windy w istniejącym budynku nie jest możliwa nie tylko ze względu na brak miejsca, ale też dlatego, że nie miałaby sensu - bo żeby dostać się na parter budynku, to i tak trzeba pokonać schody. - Z tego powodu zadecydowaliśmy, że główne wejście do urzędu zostanie zlokalizowane w nowej, dobudowanej części. Dzięki temu nie będzie barier architektonicznych. Osoba niepełnosprawna będzie mogła bez przeszkód dostać się windą na każde piętro budynku - podkreśla burmistrz Połomski.