Poniedziałek, 25 maja 2020

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Saharyjski pył dotarł już nad Polskę. Nie warto myć teraz samochodów

23.04.2019 15:47 | 3 komentarze | AgaKa

Niebo nad znacznym obszarem Europy przybrało nietypową, żółto-pomarańczową barwę. To skutek burzy piaskowej, która dotarła aż znad Sahary. Pustynny pył niebawem zacznie opadać wraz z deszczem na nasze miejscowości, brudząc m.in. samochody.

Saharyjski pył dotarł już nad Polskę. Nie warto myć teraz samochodów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chmura pustynnego piasku dotrze nad południowe województwa naszego kraju we wtorek (23.04) w godzinach południowych. Błękitne niebo zacznie wówczas zanosić się jakby jasną mgiełką. Widzialność będzie się systematycznie zmniejszać.

Do wieczora pył rozprzestrzeni się na całą zachodnią, południową i środkową Polskę. W tych regionach barwy zachodu Słońca będą szczególnie intensywne, z dominacją kolorów ciepłych, a więc pomarańczu i czerwieni.

W nocy z wtorku na środę (23/24.04) pustynny pył będzie się już unosić nad całym krajem. Największych jego ilości spodziewamy się nad regionami południowymi, wschodnimi i centralnymi. Pod osłoną nocy pył zacznie spadać na ziemię wraz z deszczem. W środę (24.04) o poranku mieszkańcy zwłaszcza południowych województw nie powinni być zaskoczeni, jeśli zobaczą charakterystyczny pył osadzony na karoserii i szybach samochodowych. Nie będzie go dużo, jednak ilości będą wystarczające, aby auta były brudne. Zazwyczaj chmura saharyjskiego piasku gości nad Polską krótko, raptem jedną dobę, ale tym razem pozostanie na dłużej, dlatego astmatycy mogą odczuwać nasilenie objawów chorobowych. „Brudne deszcze” mogą padać także w czwartek (25.04), tym razem głównie na wschodnie i północne województwa.

Apogeum burzy piaskowej nastąpi w piątek (26.04), gdy nad Polskę napłynie szczególnie gorące powietrze, które niemal w całym kraju podniesie temperaturę powietrza powyżej 25 stopni, a miejscami nawet w pobliże 30 stopni w cieniu.