Siatkarze PWSZ Racibórz z awansem do finału Akademickich Mistrzostw Polski

W niedzielę w Katowicach zakończył się Półfinał D Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn. Świetnie poradzili sobie reprezentanci naszego regionu z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Raciborza, którzy zajęli drugie miejsce i uzyskali tym samym awans do finału akademickich zmagań. W turnieju grali również reprezentanci gliwickiej Politechniki Śląskiej.

fot: Agencja Reklamowa FIVE

W półfinale D Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce udział wzięli reprezentanci najlepszych uczelni z czterech województw: Śląskiego, Opolskiego, Dolnośląskiego i Lubuskiego.

Akademiccy Mistrzowie Śląska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Raciborza, którzy rywalizowali w grupie A do ćwierćfinału awansowali z drugiego miejsca. W pierwszym meczu katowickiego turnieju siatkarze PWSZ przegrali po bardzo wyrównanym spotkaniu z gospodarzami - Uniwersytetem Ekonomicznym 1:2. W drugim meczu raciborzanie ponownie zagrali tie-breaka, w którym okazali się lepsi od Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. W ostatnim meczu grupowym reprezentanci raciborskiej uczelni pokonali w dwóch setach zawodników Uniwersytetu Opolskiego.

W spotkaniu ćwierćfinałowym rywalem PWSZ Racibórz był katowicki AWF. Spotkanie w dwóch setach rozstrzygnęli na swoją korzyść raciborzanie, którzy dzięki wygranej do 23 i 20 zameldowali się w najlepszej czwórce turnieju, uzyskując tym samym awans do turnieju finałowego, który w dniach 10-12 maja rozegrany zostanie w Rzeszowie.

W półfinale raciborzanie pokonali po tie-breaku studentów Politechniku Częstochowskiej. Pierwszego seta PWSZ wygrała do 22, w drugim wyraźnie lepsi byli rywale, którzy triumfowali do 16. W decydującej partii zawodnicy z Raciborza nie pozostawili przeciwnikom żadnych złudzeń i wygrali pewnie do 8.

W finałowym starciu raciborzanie stanęli na przeciwko Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji z Opola, w której składzie znajduje się kilku z powodzeniam grających na co dzień w Plus Lidze zawodników. PWSZ przegrała to spotkanie w dwóch setach, do 18 i 21 zajmując tym samym drugie miejsce w turnieju półfinałowym.

Grupa A:

• PWSZ Racibórz - Uniwersytet Ekonomiczny Katowice 1:2 (25:23, 23:25, 12:15)

Finał:

• WSZiA Opole - PWSZ Racibórz 2:0 (25:18, 25:21)

W turnieju udział wzięli również studenci innej uczelni z naszego regionu - gliwickiej Politechniki Śląskiej. Gliwiczanie rywalizujący w grupie D zajęli w niej trzecie miejsce i pozostała im walka o miejsca 9-12. W pierwszym meczu grupowym gliwiczanie przegrali w dwóch setach z katowickim AWF-em. Drugie spotkanie reprezentanci Politechniki Śląskiej zagrali dużo lepiej, co przełożyło się na ich zwycięstwo z Uniwersytetem Wrocławskim w dwóch setach. W ostatnim meczu grupowym, którego stawką był awans do najlepszej ósemki gliwiccy siatkarze przegrali w dwóch setach z Politechniką Opolską.

W spotkaniu, którego stawką była przepustka do meczu o 9. miejsce w katowickim turnieju, Politechnika Śląska spotkała się z Uniwersytetem Opolskim. Gliwiczanie wygrali 2:0 w setach do 20 i 23.

Do wyłonienia zwycięzcy spotkania o 9. miejsce konieczne było rozegranie tie-breaka. Pierwsza partia spotkania padła łupem Politechniki Wrocławskiej, która wygrała wysoko do 15. W drugiej partii sytuacja zupełnie się odwróciła i to gliwiczanie wygrali pewnie do 17. W decydującej partii siatkarze ze śląskiej uczelni wygrali do 9 kończąc tym samym turniej na 9. miejscu.

Grupa D:

• AWF Katowice - Politechnika Śląska Gliwice 2:0 (25:16, 25:21)
  • Uniwersytet Wrocławski - Politechnika Śląska Gliwice 0:2 (20:25, 18:25) MVP: Tomasz Błaszczok
  • Politechnika Śląska Gliwice - Politechnika Opolska 0:2 (20:25, 9:25)

14. Uniwersytet Wrocławski

Organizatorzy turnieju wyróżnili również indywidualnie najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach. Dwie z nagród trafiły w ręce reprezentantów raciborskiej uczelni. Najlepszym libero turnieju wybrany został - Adam Kostka, natomiast nagroda dla najlepszego atakującego trafiła w ręce Michała Dziadka.