Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Lenk: strefa bez węgla nawet od jutra

17.04.2019 14:41 | 2 komentarze | ma.w

Były prezydent Raciborza jest zwolennikiem zakazu palenia węglem w piecach, bo sam ogrzewa dom gazem już 15 lat i poleca ten system każdemu. Nie wierzy jednak, że przy obecnych nakładach finansowych miasto sprosta wyzwaniu wprowadzenia tzw. strefy bez węgla w ciągu 8 czy 10 lat.

Lenk: strefa bez węgla nawet od jutra
Radny Mirosław Lenk ogrzewa dom gazem. Chce wprowadzenia strefy bez węgla w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Miasta Racibórz ma uchwalić program gospodarowania miejskimi budynkami gdzie Miejski Zarząd Budynków założył wydatki na termomodernizację swoich kamienic na poziomie dotychczasowym, rzędu 5-6 mln zł rocznie. Tymczasem radny Mirosław Lenk były włodarz miasta uważa, że te kwoty musiałyby sięgać 20 mln zł by realnie traktować plany samorządu co do wprowadzenia w Raciborzu strefy bez węgla. Ta ma być stopniowo wdrażana w mieście o czym mówił raciborzanom z Sudołu prezydent Dariusz Polowy, wskazując, że inicjatorzy tych rozwiązań – radni miejscy (np. Zuzanna Tomaszewska) są zdeterminowani by osiągnąć cel.

Na posiedzeniu komisji budżetowej 16 kwietnia Mirosław Lenk przypomniał o szacunkach, jakich dokonały służby urzędowe jeszcze w poprzedniej kadencji, wedle których potrzeba w MZB kwoty 80 mln zł by zasób miejski przeszedł na ogrzewanie pozawęglowe. Gdy szef komisji budżetu Józef Galli wskazał na środki m.in. WFOŚiGW na ten cel, Lenk zaznaczył, że są to i tak pożyczki, które samorząd będzie musiał kiedyś spłacać. Według byłego prezydenta przymiarki do daty wprowadzenia strefy bez węgla w Raciborzu są na razie „koszmarnie nierealne”.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.