środa, 20 listopada 2019

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Mural z podobizną Lidii Grychtołówny w Rybniku – kolejne malowidło w ramach akcji „Kobiety na mury”

17.04.2019 12:39 | 0 komentarzy | kama

Wizerunek niezwykłej pianistki Lidii Grychtołówny zostanie uwieczniony na muralu w Rybniku w ramach akcji „Kobiety na mury”, organizowanej przez „Wysokie Obcasy”. Redakcja magazynu wraz z „Gazetą Wyborczą Katowice” rozpocznie dziś – w środę, 17 kwietnia br. prace na budynku przy ul. Hallera 11. Autorką malowidła jest Marta Frej – polska malarka i ilustratorka.

Mural z podobizną Lidii Grychtołówny w Rybniku – kolejne malowidło w ramach akcji „Kobiety na mury”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Wysokie Obcasy" postanowiły stworzyć niezwykły szlak murali portretujących wyjątkowe kobiety, które zmieniły historię regionu, Polski, a nawet świata. Ścienne malowidła pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w trzech miastach: Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz Warszawie – z podobizną Kory.

W Rybniku namalowany zostanie mural z wizerunkiem prof. Lidii Grychtołówny – urodzonej w Rybniku, wybitnej pianistki i pedagog, zdobywającej laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Artystka koncertuje w najważniejszych salach i z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Przez wiele lat zasiadała w jury Konkursu Chopinowskiego. W 2017 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

Motywem przewodnim całej akcji „Kobiety na mury” jest hasło „Wysokich Obcasów” – Kobiety wiedzą, co robią, które pojawi się na wszystkich muralach. - Zależy nam, by przypominać historie niezwykłych kobiet i oddać im hołd, ale przede wszystkim pragniemy inspirować kobiety, by odważyły się zmieniać swoją rzeczywistość i by nie traktowały płci jako ograniczenie tylko atut – mówi Monika Summer-Brason, dyrektor marketingu magazynów „Gazety Wyborczej”.

„Wysokie Obcasy" do współpracy zaprosiły znanych artystów, którzy zaprojektowali murale – w Rybniku autorką jest polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna Marta Frej. Mural maluje agencja NIETAK – Malowanie Artystyczne.

Inauguracja prac nad muralem tworzonym na budynku przy ul. Hallera 11 w Rybniku będzie miała miejsce dzisiaj – w środę, 17 kwietnia br. wieczorem. Uroczyste odsłonięcie malowidła odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia  o godz. 10:00.

Niezwykła akcja będzie kontynuowana w Rybniku w kolejnych miesiącach. Już na przełomie maja i czerwca planowane jest odsłonięcie kolejnego murala z wizerunkiem położnej Anny Kozub, popularnie nazywanej Kozubką, Herbamą - autorstwa Mony Tusz.

Dzięki akcji „Kobiety na mury” redakcja „Wysokich Obcasów” pragnie pokazać, że każdy region Polski ma swoją bohaterkę i zachęcić turystów z całego świata, by poznali Polskę przez pryzmat inspirujących kobiet oraz odkryli piękno regionów, z którymi były związane.

Partnerem akcji „Wysokich Obcasów” w Rybniku jest miasto Rybnik.

/Materiały prasowe/