Wtorek, 18 czerwca 2019

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Nowa kanalizacja oraz... hydrozagadka

20.04.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Zaawansowanie prac przy budowie kanalizacji sanitarnej w gminie Krzanowice przekroczyło już 30%. Dowiedzieli się o tym radni podczas minionej sesji. W trakcie obrad poruszono również kwestię produkcji i sprzedaży wody przez gminne przedsiębiorstwo.

Nowa kanalizacja oraz... hydrozagadka
Radny Józef Kocem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kanalizacja z drobnym opóźnieniem

Budowa kanalizacji sanitarnej w Krzanowicach nabrała tempa. – Trzy brygady pracują niemalże cały czas. Wykonano już prawie połowę kolektorów oraz dwie na cztery studnie – poinformował radnych Wojciech Błajda, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach.

Wykonawcą inwestycji jest firma Borbud z Raciborza. Pierwotnie kanalizacja* miała zostać wykonana do 31 lipca tego roku, ale termin ten przesunięto na 31 sierpnia.

Koszty całego projektu skalkulowano na kwotę 5,5 mln zł, koszty kwalifikowane mają wynieść 4,6 mln zł. Warto przypomnieć, że gmina pozyskała aż 3,5 mln zł unijnego dofinansowania na realizację inwestycji.

Co się dzieje z wodą?

W minionym roku Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krzanowicach wyprodukowało 931 tys. m3 wody, sprzedało jej 724 tys. m3 . Ta różnica zaniepokoiła radnego Józefa Kocema. – Czy ta różnica nie jest zbyt duża? Przy tak małej liczbie awarii** ta różnica nie powinna tyle wynosić. Na te 15% składają się wszyscy odbiorcy – zauważył radny.

Prezes Wojciech Błajda wyjaśnił, że różnica w produkcji i sprzedaży wody nie wynika tylko z ubytku wody w wyniku awarii, ale przede wszystkich z procesów technologicznych, konkretnie uzdatniania wody. – Ten proces wymaga codziennego płukania filtrów, a do jego przeprowadzenia potrzeba dużo wody. Same awarie powodują niewielkie straty – wyjaśnił prezes miejskich wodociągów.

(żet)


* Powstaje w obrębie ulic Młyńskiej, Kolejowej, Sikorskiego, Ogrodowej, Opawskiej, Rynku, Zawadzkiego, Winnej, 15 Grudnia, Tylnej, Polnej, Kwitka, Granicznej, Akacjowej, Krótkiej i Boruckiej.

** PWiK w Krzanowicach odnotowało w minionym roku 8 awarii na magistrali, 19 awarii na sieciach rozdzielczych oraz 95 awarii na przyłączach do budynków.

Ludzie:

Józef Kocem

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice