Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Potrzebny nowy komisariat

21.04.2019 07:00 | 4 komentarze | mak

Budynek komisariatu policji w Rydułtowach jest w fatalnym stanie. O potrzebie budowy nowej siedziby dla mundurowych mówi się od lat. Wszystko rozbija się o pieniądze.

Potrzebny nowy komisariat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wątek budynku komisariatu to już temat „z brodą”. Rydułtowscy radni od lat dopytują o nową siedzibę dla policji. Obecny budynek komisariatu jest w kiepskim stanie. Odpadający tynk to najmniejszy problem. Głównym są warunki socjalne. Odbiegają od obowiązujących norm, brakuje pomieszczeń. Potwierdził to nawet inspektor sanitarny z MSWiA. Remont nie wchodzi w grę, bo – biorąc pod uwagę obecny stan obiektu – wiązałby się z horrendalnymi kosztami. Dlatego jedyne możliwe rozwiązanie to budowa nowego komisariatu. Swego czasu władze Rydułtów przekazały nawet na rzecz policji działkę, na której komisariat miałby powstać. Znajduje się ona w sąsiedztwie obecnej siedziby policji, ale bliżej ul. Raciborskiej.

– Nie mogę zadeklarować konkretnego terminu rozpoczęcia inwestycji – mówił na sesji rady miasta w Rydułtowach zastępca komendanta powiatowego policji w Wodzisławiu Śl. podinsp. Grzegorz Matuszek. – Temat cały czas znajduje się w zainteresowaniu jednostki nadrzędnej, jaką jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowiach – zapewnił.

– Przedsięwzięcie pod nazwą „Komisariat Policji w Rydułtowach – budowa nowej siedziby” zgłoszono do Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie jako zadanie dodatkowe realizowane w ramach „Programu Modernizacji Policji w latach 2019–2020”. Koszty budowy wstępnie oszacowano na kwotę 3,9 mln zł – odpowiada podinsp. Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. W praktyce oznacza to tyle, że plan jest, ale jego realizacja będzie zależeć od tego, czy i kiedy znajdą się pieniądze. Jeśli środki zostaną przyznane, to Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zamierza wykorzystać na potrzeby inwestycji w Rydułtowach tzw. dokumentację powtarzalną uzyskaną przy budowie nowej siedziby komisariatu policji w Szczyrku. To trzykondygnacyjny budynek liczący 12 metrów wysokości, 11 szerokości i 30 długości. W sumie ma 690 m kw. powierzchni użytkowej. Jest tzw. budynkiem pasywnym, wybudowanym zgodnie nowoczesnymi technologiami, posiada kotłownię gazową. Na parterze jest strefa recepcyjna, dyżurka, pokój przyjęć interesanta, toaleta. Są pomieszczenia dla drużyny patrolowej, są szatnie i miejsce dla sporządzenia dokumentacji. Na pierwszym piętrze jest miejsce dla kierownictwa komisariatu i sala narad. Budynek jest przygotowany na 34 policyjne etaty. Z kolei rydułtowski komisariat to obecnie 29 etatów.

(mak)