Piątek, 17 stycznia 2020

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Nauczyciele, jak nisko chcecie upaść?

16.04.2019 19:00 | 215 komentarzy | web

- Są wśród nauczycieli tacy, którzy wykazali się moralnym bohaterstwem. Jednak to nie ustrzeże zawodu przed spadkiem zaufania. Strajkujący sprawili, że nauczyciel będzie teraz kojarzył się z tymi, którzy udawali bydło - pisze Czytelnik Nowin w liście do redakcji.

Nauczyciele, jak nisko chcecie upaść?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy popierasz strajk nauczycieli?

Prawo Talionu jest prawem karnym. Jednak można pokusić się o stwierdzenie, że powinno ono dotyczyć również zapłaty za pracę. Każdy z nas za swoją pracę powinien otrzymać sprawiedliwą zapłatę. Jaka ta płaca powinna być w przypadku nauczycieli? W tym liście, nie ma to najmniejszego znaczenia. To kwestia negocjacji przedstawicieli nauczycieli oraz rządu. Patrząc na wypowiedzi ludzi reprezentujących tą szczególną grupę zawodową, można dojść do wniosku że ich godność zależy od kwot na pasku wypłat. Co jest bzdurą! Godność, w dużej mierze zależy od samych nauczycieli. Decyduje o niej szacunek do własnej osoby oraz autorytet jaki pedagog ma wśród uczniów i rodziców. Niewiele ma to wspólnego z pensją.

Pytanie tylko, jaki szacunek do siebie mają nauczyciele przebierający się za krowy i śpiewający mało udane piosenki? Jestem świadom, że nie wszyscy nauczyciele to robią. Jednak swoją postawą legitymizują oni właśnie tych, którzy narażają całą grupę zawodową na pośmiewisko. Tym bardziej, że w większości szkół widzi się jakieś maskotki krów, czy podobne gadżety. Co jest niezwykle smutne, pokazuje że nikt z nauczycieli nie pofatygował się aby zdobyć chociaż odrobinę informacji na temat wyśmiewanych dopłat. Zaczyna mnie zastanawiać, co nauczyciele próbują osiągnąć przez taką duża ilość filmików prezentujących występy artystyczne nauczycieli z kolejnych szkół? Na pewno nie przysparza to autorytetu samym nauczycielom. Na pewno nie zwiększa poziomu sympatii. Z jednej strony uczniowie nie wiedzą czy będą mieli promocje, maturzyści mają wątpliwości czy będą mogli zdawać egzamin dojrzałości. Natomiast nauczyciele sobie śpiewają. Gdzie tu chociaż próbka przyzwoitości?! W moim mniemaniu brakuje jej. Rozumiem, że strajkującym może się nudzić, ale to właśnie oni mówią o godności zawodu. Tymczasem mamy przebieranki i średnio udane występy artystyczne. Wstyd.

Gdzie jest nauczycielskie poczucie obowiązku? W końcu od swych uczniów wymagają sumienności oraz poważnego podejścia do zadań im stawianych. Jednak to właśnie ludziom, którzy postanowili umożliwienie przeprowadzenia egzaminów robiło się szpalery. To ich nazywano łamistrajkami. Skąd ta agresja? Czy to zapewni poparcie społeczne strajkującym? Czy nauczyciele nie mają już za grosz przyzwoitości? Jak nisko jeszcze mogą upaść? Ktoś mi powie, że takie zachowanie nie dotyczy wszystkich nauczycieli. To prawda. Jednak, nie słyszałem aby jakikolwiek strajkujący próbował, swoim kolegom, wyperswadować te pomysły. Za to widziałem tłumne uczestnictwo w tym koncercie pogardy. Komu nauczyciele próbują zaszkodzić? Jak mogą oczekiwać szacunku od rodziców i uczniów, skoro sami nie szanują swojego zawodu? Nie potrafię tego zrozumieć.

Nauczyciel jest zawodem szczególnym. W zasadzie wszyscy zgadzają się z tym, że z finansowego punktu widzenia jest on mocno niedoceniony. Pytanie tylko, czy w związku z tym postepowanie strajkujących jest usprawiedliwione? Jak, po strajku, śpiewający nauczyciele spojrzą w oczy rodzicowi niesfornego dziecka? Ten sam nauczyciel, który najpierw postawił pod znakiem zapytania egzaminy swoich uczniów. Ten sam, który zagroził brakiem możliwości podjęcia studiów, maturzystom. Natomiast na plakatach strajku, robionych przez ZNP, mają oni czelność pisać że to dla dobra uczniów. Czy należy wyłączyć tych, których przyszłość jest na szali? Ktoś mi powie, że nie można wszystkich wsadzać do jednego worka. Jak najbardziej, można. Są wśród nauczycieli tacy, którzy wykazali się moralnym bohaterstwem. Jednak to nie ustrzeże zawodu przed spadkiem zaufania. Strajkujący sprawili, że nauczyciel będzie teraz kojarzył się z tymi, którzy udawali bydło. Gratuluję.

(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.