Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Czy Zamek Piastowski powinien stawiać na tradycyjność czy nowoczesność? [SONDA]

13.04.2019 16:00 | 2 komentarze | mad, ma.w

Sonda Nowin. Na ulicach Raciborza pytaliśmy o przyszłość Zamku Piastowskiego. W jakim kierunku powinien się rozwijać? Miejsca wielkich rockowych koncertów (Kult), muzyki elektronicznej (Intro Festival) czy też pójść w stronę kolejnego Muzeum z nastawieniem na swoją historyczność? Pytali Dawid Machecki i Mariusz Weidner.

Czy Zamek Piastowski powinien stawiać na tradycyjność czy nowoczesność? [SONDA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Rafał Kuśma

Kojarzę ten obiekt, niestety nigdy jeszcze tam byłem. Czy widzę tam wielkie koncerty muzyczne? Lepiej żeby Zamek skupił się na historyczności. Duży koncert rockowy tam nie pasuje. Ja osobiście wolę muzykę biesiadną i taka bardziej pasuje do tej okolicy. Odpoczynek, miłe dźwięki, atmosfera serdeczna. To by się tam sprawdzało.

Bogusława Kowalska

Zamek jest wspaniałym i potrzebnym obiektem dla wszystkich mieszkańców. Dzięki niemu jest w Raciborzu gdzie wypocząć, a seniorzy, tacy jak ja, mogą się tam aktywizować. W stronę drugiego Muzeum może się faktycznie rozwijać. Ale nowoczesność jest też interesująca i ja jestem bardziej za takim kierunkiem zmian.

Jolanta Stera

Bywam na Zamku i mogę się dzielić wyłącznie dobrymi wrażeniami. Korzystaliśmy z rodziną z miejscowej restauracji i byliśmy zadowoleni, jedzenie było smaczne. Sądzę, że rozwój Zamku powinien następować bardziej w kierunku muzealnym, historyczne skojarzenia są tu lepsze niż stawianie na nowoczesność. To nie będzie do niego pasowało.

Pan Henryk z wnuczką Izą

Według mnie Zamek wymagałby przywrócenia do stanu w jakimś był kiedyś, przed pożarem. Należy dokończyć jego renowację i powiększyć część ekspozycyjną. W porównaniu do pałacu w Rudach raciborski Zamek jednak wypada bladziej, a przecież ten sam książe kiedyś nimi zarządzał. Należy zatem rekonstruować, ale wydarzenia na Zamku powinny być i te nowoczesne, tak jak do Luwru wchodzi się przez nowoczesną piramidę.

Eugenia i Witold Gościńscy

Kiedy są tam imprezy to się wybieramy. Zwłaszcza gdy jest ciepło. Występy są tam piękne. Co tydzień z wnukami, na rowerach tam zaglądamy. Zamek musi być i dla starszych i dla młodych i lekki i poważny. Trzeba go jednak zachować w jego kulturze. Młody musi mieć gdzie się zabawić, ale bez zbytniego przechylania Zamku w którąś stronę. Wierzymy, że zmiany pójdą w dobrym kierunku, bo Racibórz zmienia się na lepsze. Wierzymy też, że plac Długosza zmieni się, bo teraz to jest jak śmietnik. Długa robi się ładniejsza. Nawet prezydenta mamy ładnego i spodziewamy się po nim dobrych decyzji.

Ksiądz Norbert Nowotny

Z zewnątrz Zamek prentuje się pięknie, to jest wizytówka Raciborza. Często tamtędy przejeżdżam i podziwiam. Wiem również, że kaplica jest piękna. Pewnie są wymagane kolejne remonty, ale na to trzeba więcej pieniędzy. Zamek powinnien służyć szerokiej bazie odbiorców, bo im więcej imprez kulturalnych tym lepiej dla frekwencji na tym obiekcie. Tworzenie tam kolejnego Muzeum nie uważam za trafny pomysł. Do średniowiecza nie ma co wracać.