Niedziela, 20 września 2020

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Teren przy szybie Leon III do wzięcia. Przejmie go miasto?

16.04.2019 13:00 | 2 komentarze | mak

Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadzi rozmowy z władzami Rydułtów na temat przejęcia 7 hektarów terenu, który jeszcze niedawno należał do rydułtowskiej kopalni.

Teren przy szybie Leon III do wzięcia. Przejmie go miasto?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szyb Leon III w Rydułtowach - dawniej „Schreiber” - widać z oddali. Jeszcze niedawno teren, na którym szyb się znajduje, należał do rydułtowskiej kopalni. Ale został przekazany Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

Przed władzami Rydułtów zarysowała się szansa, by przejąć pokopalniany teren. - Spółka Restrukturyzacji Kopalń zwróciła się do nas z propozycją nieodpłatnego przekazania terenu - przyznaje burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Chodzi o 7 hektarów terenu rozciągniętego od ul. Mickiewicza aż do linii kolejowej. Co ważne - atrakcyjnego terenu, bo zlokalizowanego w centrum miasta.

Nieodpłatne tylko z nazwy

Propozycja brzmi kusząco, ale jest pewien haczyk. „Nieodpłatne” przejęcie oznacza, że miasto musiałoby pokryć wysokość podatku VAT. Jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie. Dopiero trwają wstępne rozmowy. - Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z 7 września 2007 daje możliwość darowizny mienia na rzecz gminy. Gmina musi określić konkretny cel, ponadto przez okres kilkuletni nie może zbyć przekazanej jej darowizny. Podkreślam, mówimy tu o możliwości, nie o obowiązku - wyjaśnia zasady przekazania terenu rzecznik prasowy SRK Wojciech Jaros. W tym miejscu warto dodać, że jeśli Rydułtowy przejmą teren, to do budżetu miasta przestanie wpływać podatek od nieruchomości. Poza tym - ponieważ grunt jest własnością Skarbu Państwa - miasto musiałoby dodatkowo płacić za dzierżawę.